Forsvaret har ved en fejl offentliggjort data om danske NATO-udsendte

Hundredvis af danskere, der er aktivt udsendt i tjeneste har ved en fejl fået offentligt persondata på Forsvarets hjemmeside.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Ved en fejl har Forsvaret offentliggjort en fil på sin hjemmeside, der indeholder oplysninger om 381 danskere, som aktivt er udsendt i tjeneste for blandt andet Nato.

Det skriver Jyllands-Posten.

Filen, der var tilgængelig på nettet i seks dage, indeholder oplysninger om navn, funktion og udsendelsestidspunkt, og Forsvaret erkender ifølge avisen, at der tale om et persondatasikkerhedsbrud

Forsvaret mener dog ikke, at offentliggørelsen af oplysningerne isoleret set udgør en høj risiko for de berørte, men Peter Viggo Jakobsen, lektor Forsvarsakadamiet, vurderer ifølge Jyllands-Posten, at der er en fare forbundet med det.

“Det afhænger meget af, hvilken slags udsendelse der har været tale om, og om man for eksempel har deltaget i missioner som dem i Guineabugten. I så fald ville jeg i hvert fald selv tænke mig om i forhold til, hvilke lande jeg ville rejse hen til i fremtiden,” siger han til avisen.

Flere datalækager

Det er ikke første gang, at data fra Forvaret er blevet lækket.

For nylig kom det eksempelvis frem, at Beredskabsstyrelsen, der er en styrelse under Forsvarsministeriet, har været udsat for et databrud.

Her har en udløbet krypteringsprotokol betydet, at hackere i en periode på 10 år kan have have haft adgang til data om 12.800 personer i det danske beredskab.

Det drejer sig ifølge styrelsen om følgende data:

“Data om navn, fødselsdato, CPR-nummer, kopi af pas, vaccinationskort, kørekort, autorisationsbevis, måltagning, uddannelsesdiplom og oplysninger om pårørende.

Derudover afslørede DR tilbage i 2021, at data om 52.000 hjemmeværnsfrivillige i op til ni år havde været frit tilgængelige på nettet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S