Forsvaret har ved en fejl offentliggjort data om danske NATO-udsendte

Hundredvis af danskere, der er aktivt udsendt i tjeneste har ved en fejl fået offentligt persondata på Forsvarets hjemmeside.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Ved en fejl har Forsvaret offentliggjort en fil på sin hjemmeside, der indeholder oplysninger om 381 danskere, som aktivt er udsendt i tjeneste for blandt andet Nato.

Det skriver Jyllands-Posten.

Filen, der var tilgængelig på nettet i seks dage, indeholder oplysninger om navn, funktion og udsendelsestidspunkt, og Forsvaret erkender ifølge avisen, at der tale om et persondatasikkerhedsbrud

Forsvaret mener dog ikke, at offentliggørelsen af oplysningerne isoleret set udgør en høj risiko for de berørte, men Peter Viggo Jakobsen, lektor Forsvarsakadamiet, vurderer ifølge Jyllands-Posten, at der er en fare forbundet med det.

“Det afhænger meget af, hvilken slags udsendelse der har været tale om, og om man for eksempel har deltaget i missioner som dem i Guineabugten. I så fald ville jeg i hvert fald selv tænke mig om i forhold til, hvilke lande jeg ville rejse hen til i fremtiden,” siger han til avisen.

Flere datalækager

Det er ikke første gang, at data fra Forvaret er blevet lækket.

For nylig kom det eksempelvis frem, at Beredskabsstyrelsen, der er en styrelse under Forsvarsministeriet, har været udsat for et databrud.

Her har en udløbet krypteringsprotokol betydet, at hackere i en periode på 10 år kan have have haft adgang til data om 12.800 personer i det danske beredskab.

Det drejer sig ifølge styrelsen om følgende data:

“Data om navn, fødselsdato, CPR-nummer, kopi af pas, vaccinationskort, kørekort, autorisationsbevis, måltagning, uddannelsesdiplom og oplysninger om pårørende.

Derudover afslørede DR tilbage i 2021, at data om 52.000 hjemmeværnsfrivillige i op til ni år havde været frit tilgængelige på nettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S