Forsvaret har ved en fejl offentliggjort data om danske NATO-udsendte

Hundredvis af danskere, der er aktivt udsendt i tjeneste har ved en fejl fået offentligt persondata på Forsvarets hjemmeside.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Ved en fejl har Forsvaret offentliggjort en fil på sin hjemmeside, der indeholder oplysninger om 381 danskere, som aktivt er udsendt i tjeneste for blandt andet Nato.

Det skriver Jyllands-Posten.

Filen, der var tilgængelig på nettet i seks dage, indeholder oplysninger om navn, funktion og udsendelsestidspunkt, og Forsvaret erkender ifølge avisen, at der tale om et persondatasikkerhedsbrud

Forsvaret mener dog ikke, at offentliggørelsen af oplysningerne isoleret set udgør en høj risiko for de berørte, men Peter Viggo Jakobsen, lektor Forsvarsakadamiet, vurderer ifølge Jyllands-Posten, at der er en fare forbundet med det.

“Det afhænger meget af, hvilken slags udsendelse der har været tale om, og om man for eksempel har deltaget i missioner som dem i Guineabugten. I så fald ville jeg i hvert fald selv tænke mig om i forhold til, hvilke lande jeg ville rejse hen til i fremtiden,” siger han til avisen.

Flere datalækager

Det er ikke første gang, at data fra Forvaret er blevet lækket.

For nylig kom det eksempelvis frem, at Beredskabsstyrelsen, der er en styrelse under Forsvarsministeriet, har været udsat for et databrud.

Her har en udløbet krypteringsprotokol betydet, at hackere i en periode på 10 år kan have have haft adgang til data om 12.800 personer i det danske beredskab.

Det drejer sig ifølge styrelsen om følgende data:

“Data om navn, fødselsdato, CPR-nummer, kopi af pas, vaccinationskort, kørekort, autorisationsbevis, måltagning, uddannelsesdiplom og oplysninger om pårørende.

Derudover afslørede DR tilbage i 2021, at data om 52.000 hjemmeværnsfrivillige i op til ni år havde været frit tilgængelige på nettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S