Forsvaret har ved en fejl offentliggjort data om danske NATO-udsendte

Hundredvis af danskere, der er aktivt udsendt i tjeneste har ved en fejl fået offentligt persondata på Forsvarets hjemmeside.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Ved en fejl har Forsvaret offentliggjort en fil på sin hjemmeside, der indeholder oplysninger om 381 danskere, som aktivt er udsendt i tjeneste for blandt andet Nato.

Det skriver Jyllands-Posten.

Filen, der var tilgængelig på nettet i seks dage, indeholder oplysninger om navn, funktion og udsendelsestidspunkt, og Forsvaret erkender ifølge avisen, at der tale om et persondatasikkerhedsbrud

Forsvaret mener dog ikke, at offentliggørelsen af oplysningerne isoleret set udgør en høj risiko for de berørte, men Peter Viggo Jakobsen, lektor Forsvarsakadamiet, vurderer ifølge Jyllands-Posten, at der er en fare forbundet med det.

“Det afhænger meget af, hvilken slags udsendelse der har været tale om, og om man for eksempel har deltaget i missioner som dem i Guineabugten. I så fald ville jeg i hvert fald selv tænke mig om i forhold til, hvilke lande jeg ville rejse hen til i fremtiden,” siger han til avisen.

Flere datalækager

Det er ikke første gang, at data fra Forvaret er blevet lækket.

For nylig kom det eksempelvis frem, at Beredskabsstyrelsen, der er en styrelse under Forsvarsministeriet, har været udsat for et databrud.

Her har en udløbet krypteringsprotokol betydet, at hackere i en periode på 10 år kan have have haft adgang til data om 12.800 personer i det danske beredskab.

Det drejer sig ifølge styrelsen om følgende data:

“Data om navn, fødselsdato, CPR-nummer, kopi af pas, vaccinationskort, kørekort, autorisationsbevis, måltagning, uddannelsesdiplom og oplysninger om pårørende.

Derudover afslørede DR tilbage i 2021, at data om 52.000 hjemmeværnsfrivillige i op til ni år havde været frit tilgængelige på nettet.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job