Kæmpe børsnotering: Reddit går på børsen i dag - så meget kommer en aktie til at koste

Den sociale tjeneste Reddit vil sælge aktier for 5,2 milliarder kroner, når den går på børsen senere i dag.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den sociale tjeneste er klar til at åbne for handel på New York Stock Exchange torsdag, som bliver første handelsdag for den sociale tjeneste.

Reddit meddelte onsdag, at selskabet og dets nuværende aktionærer vil udbyde 22 millioner aktier til 34 dollar - omkring 239 kroner - per styk, når handlen åbner.

Sælges alle aktierne vil det indbringe Reddit 748 millioner dollar, eller hvad der svarer til omkring 5,2 milliarder kroner.

Reuters skriver, at interessen for aktierne har været stor, og at Reddit-aktierne har været overtegnet i grad, så selskabet nemt kunne have solgte fire eller fem gange så mange aktier.

Alle forventer derfor, at Reddit vil ramme den forventede pris, når handlen åbner.

Regner man alle aktier med i selskabet prisfastsætter den valgte aktiekurs Reddit til en samlet markedspris på 6,4 milliarder dollar.

Det er mange penge, men det er samtidig også et ret markant fald i forhold til 2021, hvor Reddit i forbindelse med en kapitalrunde blev vurderet til at være 10 milliarder dollar værd.

Aldrig tjent penge

Reddit blev lanceret i 2005 og har hvert eneste år siden da tabt penge.

Alene i fjor tabte selskabet næsten 91 millioner dollar.

Til gengæld er det strømmet ind med brugere. Reddit har i dag omkring 267 millioner aktive brugere om ugen, som indtil videre har postet omkring en milliard opslag.

Hertil kommer omkring 100.000 aktive såkaldte ‘subreddits,’ som er platformens online-fællesskaber med hver deres tema.

De store mængder bruger-genererede data har gjort selskabet til en lækkerbidsken for ikke mindst selskaber, som er i gang med at træne deres generative AI’er.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job