Kæmpe børsnotering: Reddit går på børsen i dag - så meget kommer en aktie til at koste

Den sociale tjeneste Reddit vil sælge aktier for 5,2 milliarder kroner, når den går på børsen senere i dag.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den sociale tjeneste er klar til at åbne for handel på New York Stock Exchange torsdag, som bliver første handelsdag for den sociale tjeneste.

Reddit meddelte onsdag, at selskabet og dets nuværende aktionærer vil udbyde 22 millioner aktier til 34 dollar - omkring 239 kroner - per styk, når handlen åbner.

Sælges alle aktierne vil det indbringe Reddit 748 millioner dollar, eller hvad der svarer til omkring 5,2 milliarder kroner.

Reuters skriver, at interessen for aktierne har været stor, og at Reddit-aktierne har været overtegnet i grad, så selskabet nemt kunne have solgte fire eller fem gange så mange aktier.

Alle forventer derfor, at Reddit vil ramme den forventede pris, når handlen åbner.

Regner man alle aktier med i selskabet prisfastsætter den valgte aktiekurs Reddit til en samlet markedspris på 6,4 milliarder dollar.

Det er mange penge, men det er samtidig også et ret markant fald i forhold til 2021, hvor Reddit i forbindelse med en kapitalrunde blev vurderet til at være 10 milliarder dollar værd.

Aldrig tjent penge

Reddit blev lanceret i 2005 og har hvert eneste år siden da tabt penge.

Alene i fjor tabte selskabet næsten 91 millioner dollar.

Til gengæld er det strømmet ind med brugere. Reddit har i dag omkring 267 millioner aktive brugere om ugen, som indtil videre har postet omkring en milliard opslag.

Hertil kommer omkring 100.000 aktive såkaldte ‘subreddits,’ som er platformens online-fællesskaber med hver deres tema.

De store mængder bruger-genererede data har gjort selskabet til en lækkerbidsken for ikke mindst selskaber, som er i gang med at træne deres generative AI’er.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S