Kæmpe børsnotering: Reddit går på børsen i dag - så meget kommer en aktie til at koste

Den sociale tjeneste Reddit vil sælge aktier for 5,2 milliarder kroner, når den går på børsen senere i dag.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den sociale tjeneste er klar til at åbne for handel på New York Stock Exchange torsdag, som bliver første handelsdag for den sociale tjeneste.

Reddit meddelte onsdag, at selskabet og dets nuværende aktionærer vil udbyde 22 millioner aktier til 34 dollar - omkring 239 kroner - per styk, når handlen åbner.

Sælges alle aktierne vil det indbringe Reddit 748 millioner dollar, eller hvad der svarer til omkring 5,2 milliarder kroner.

Reuters skriver, at interessen for aktierne har været stor, og at Reddit-aktierne har været overtegnet i grad, så selskabet nemt kunne have solgte fire eller fem gange så mange aktier.

Alle forventer derfor, at Reddit vil ramme den forventede pris, når handlen åbner.

Regner man alle aktier med i selskabet prisfastsætter den valgte aktiekurs Reddit til en samlet markedspris på 6,4 milliarder dollar.

Det er mange penge, men det er samtidig også et ret markant fald i forhold til 2021, hvor Reddit i forbindelse med en kapitalrunde blev vurderet til at være 10 milliarder dollar værd.

Aldrig tjent penge

Reddit blev lanceret i 2005 og har hvert eneste år siden da tabt penge.

Alene i fjor tabte selskabet næsten 91 millioner dollar.

Til gengæld er det strømmet ind med brugere. Reddit har i dag omkring 267 millioner aktive brugere om ugen, som indtil videre har postet omkring en milliard opslag.

Hertil kommer omkring 100.000 aktive såkaldte ‘subreddits,’ som er platformens online-fællesskaber med hver deres tema.

De store mængder bruger-genererede data har gjort selskabet til en lækkerbidsken for ikke mindst selskaber, som er i gang med at træne deres generative AI’er.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos