Kæmpe børsnotering: Reddit går på børsen i dag - så meget kommer en aktie til at koste

Den sociale tjeneste Reddit vil sælge aktier for 5,2 milliarder kroner, når den går på børsen senere i dag.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den sociale tjeneste er klar til at åbne for handel på New York Stock Exchange torsdag, som bliver første handelsdag for den sociale tjeneste.

Reddit meddelte onsdag, at selskabet og dets nuværende aktionærer vil udbyde 22 millioner aktier til 34 dollar - omkring 239 kroner - per styk, når handlen åbner.

Sælges alle aktierne vil det indbringe Reddit 748 millioner dollar, eller hvad der svarer til omkring 5,2 milliarder kroner.

Reuters skriver, at interessen for aktierne har været stor, og at Reddit-aktierne har været overtegnet i grad, så selskabet nemt kunne have solgte fire eller fem gange så mange aktier.

Alle forventer derfor, at Reddit vil ramme den forventede pris, når handlen åbner.

Regner man alle aktier med i selskabet prisfastsætter den valgte aktiekurs Reddit til en samlet markedspris på 6,4 milliarder dollar.

Det er mange penge, men det er samtidig også et ret markant fald i forhold til 2021, hvor Reddit i forbindelse med en kapitalrunde blev vurderet til at være 10 milliarder dollar værd.

Aldrig tjent penge

Reddit blev lanceret i 2005 og har hvert eneste år siden da tabt penge.

Alene i fjor tabte selskabet næsten 91 millioner dollar.

Til gengæld er det strømmet ind med brugere. Reddit har i dag omkring 267 millioner aktive brugere om ugen, som indtil videre har postet omkring en milliard opslag.

Hertil kommer omkring 100.000 aktive såkaldte ‘subreddits,’ som er platformens online-fællesskaber med hver deres tema.

De store mængder bruger-genererede data har gjort selskabet til en lækkerbidsken for ikke mindst selskaber, som er i gang med at træne deres generative AI’er.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS