Nordjyske Trackunit runder en milliard kroner i omsætning

Den danske it-virksomhed Trackunit har rundet milliard-milepælen ved det seneste regnskab.

Artikel top billede

Nordjyske Trackunit, der arbejder med IoT-løsninger til byggebranchen, runder en milliard kroner i omsætning for første gang.

Mere specifikt lander omsætningen for 2023 på 1,17 milliarder kroner, hvilket er en stigning på 177 millioner kroner i forhold til 2022.

Driftsresultatet lander på 364 millioner kroner.

De økonomiske resultater stemmer overens med selskabets forventninger.

"Vi er meget tilfredse med, at vi formår at krydse milepælen på en milliard i omsætning. Det er resultatet af medarbejdernes flotte indsats og et udtryk for, at digitaliseringen af byggeriet er i rivende udvikling," udtaler Søren Brogaard, administrerende direktør for Trackunit i en pressemeddelelse og fortsætter:

"Her står Trackunit helt centralt placeret som en global SaaS-aktør, der accelererer udviklingen og øger effektivisering på tværs af udlejer, entreprenører og maskinproducenter."

Direktøren mener samtidig, at der fortsat er et stort uforløst potentiale.

”Efterspørgslen på digitale løsninger, der effektiviserer arbejdsgange i byggeriet, er enorm. Trackunit har en ’data lake’, der uden sammenligning er den største i branchen med mere end en billion datapunkter. Af den årsag forventer vi lignende vækst i de kommende år.”

Særligt med AI ser han potentiale i det kommende år, og han forventer, at teknologien vil blive skelsættende for erhvervslivet.

"Vi går fra en 'know-it-all'-mentalitet til en 'learn-it-all'-mentalitet, hvor virksomheder verden over arbejder med, hvordan de kan indarbejde AI og machine learning i deres aktiviteter," siger Søren Brogaard. "Fremover vil 'pace of learning' dominere erhvervslivet, og dem der vinder, vil være dem, der har størst succes med at omfavne denne overgang."

Trackunit beskæftiger i dag over 400 ansatte fordelt på 17 lokationer. Trackunit opkøbte i starten af 2023 tyske contech-virksomhed Flexcavo, og i september 2023 opkøbte selskabet Oemsi.

Trackunit blev selv solgt i 2021 fra den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs og kapitalfonden Gro Capital til britiske HG Capital i en handel til over tre milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS