Goldman Sachs sælger nordjysk it-selskab i milliardhandel

Amerikanske Goldman Sachs og Gro Capital sælger nordjyske Trackunit i en milliardhandel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

It-selskabet Trackunit fra Aalborg er blevet solgt i en milliardhandel.

Det er den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs og kapitalfonden Gro Capital, der har solgt selskabet.

Køberen er britiske HG Capital, og prisen endte på mere end tre milliarder kroner ifølge Børsens oplysninger.

"Gro Capital og Goldman Sachs har været enestående partnere gennem de sidste fem år," lyder det fra Søren Brogaard, CEO i Trackunit, i en meddelelse.

"De var hurtige til at forstå byggeindustriens behov og muligheden for, at digital transformation kunne eliminere nedetid og levere større produktivitet ved brug af maskiner og udstyr," lyder det fra direktøren.

Læs også: Goldman Sachs vil sælge nordjysk it-selskab i milliardhandel

Goldman Sachs har siddet på aktiemajoriteten i selskabet, mens Gro Capital har haft en ejerandel på mellem 33,33 og 49,99 procent, viser CVR-registret.

Trackunit specialiserer sig i overvågningsløsninger i form af sensorer til eksempelvis flådestyring af byggemaskiner og andre køretøjer.

Det nordjyske selskab med omkring 180 ansatte har oplevet massiv vækst den senere årrække.

Børsen skriver, at driftsresultatet endte på 90 millioner kroner i 2019 og det ventes at stige til 100 milloner kroner i 2020.

Nytiltrådt direktør

Søren Brogaard tiltrådte som CEO tilbage i december 2020.

Indtil da havde han bestredet posten som kommerciel direktør i selskabet.

Han overtog tøjlerne fra Jørgen Raguse, der var CEO gennem fem år.

Læs mere her: Dansk it-virksomhed udskifter topchefen mens der svirrer rygter om milliardhandel

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub