Danske finans-virksomheder: Cybersikkerhed er den største trussel mod os lige nu

De danske banker og finansielle virksomheder frygter cybertrusler mere end noget andet lige nu. Situationen bliver ikke bedre af, at de mener, at cybersikkerhed er svær at håndtere for dem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den danske finanssektor frygter cybertrusler mere end noget andet for tiden.

De anser truslerne fra internettet for at være den område, som udgør den største risiko for den såkaldte finansielle stabilitet herhjemme lige nu.

Sådan lyder konklusionen i Finanstilsynets årlige rundspørge til den danske finanssektor om deres syn på de største trusler lige nu.

“Ni ud af ti peger på cybertrusler, som den største risiko for den finansielle stabilitet. Samtidig er cybertrusler også det område, som virksomhederne vurderer som det mest sandsynlige til at indtræffe, og det som vil være sværest at håndtere,” lyder det fra Finanstilsynet.

Ifølge den nye rapport fortsætter cybertruslerne dermed med at være ‘den største kilde til bekymring’ for den danske finanssektor.

Næsten hver anden finansiel virksomhed mener desuden, at netop cybertruslerne er blandt de sværeste at tackle i det daglige arbejde.

Hver fjerde finansielle virksomhed i rundspørgen regner det for ‘sandsynligt,’ at de vil blive ramt af et hackerangreb.

“Virksomhederne betragter dermed både cyberrisici som de mest udfordrende, som de mest sandsynlige og som de risici, der bekymrer flest,” lyder det i rapporten.

Du kan hele rapporten hos Finanstilsynet her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job