Sidste rundgang i den plagede by Hawkins er på vej

Den længe ventede afslutning på Stranger Things sæson 5 udkommer først i 2025 – men der er dog sluppet enkelte nyheder ud om serien.

Artikel top billede

Hvis man har eller har haft Netflix, så er der ganske gode chancer for, at du er stødt på serien “Stranger Things” – og har du ikke, så bør du nok ikke læse videre.

I 2016 tog serien verden med storm og blev hurtigt en af streamingtjenestens mest populære.

Den består nu af i alt fire sæsoner og har blandt andet høstet ros for sine talentfulde, unge skuespillere, den underholdende historie og solide træk på 1980’er-nostalgi.

Der er nu gået hele to år siden fjerde sæson udkom på Netflix, og som mange nok husker, blev den afsluttet med at lillebyen Hawkins kom i voldsom karambolage med parallelverdenen The Upside Down.

Men nu er der altså en femte og sidste sæson på vej.

Produktionen begyndte i januar i år, og man kan med rimelighed forvente, at Eleven & Co. én gang for alle sætter en stopper for The Upside Down og for den lede dæmon Vecna, der stadig lurer lige rundt om hjørnet.

Skaberne af serien, Duffer-brødrene, har også meldt ud, at sæson 5 vil centrere sig meget mere om Hawkins og de drivende hovedpersoner, hvor især Will Byers vil spille en vigtig rolle.

Derudover er det også blevet annonceret at “Terminator”-skuespilleren Linda Hamilton gør sin entré i serien, omend det endnu ikke vides hvilken rolle hun kommer til at spille.

Sæsonen vil indeholde i alt otte episoder og udkommer på Netflix i 2025, formentlig hen mod efteråret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S