Minister: Sådan indsamler og behandler skat dine data - vi høster altså ikke fra Facebook og Google

Det danske skattevæsens anvendelse af AI har til formål at se mønstre på tværs af store datamængder. Man anvender lokationsdata til behandlingen to steder, fortæller skatteminister Jeppe Bruus.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Det danske skattevæsen indsamler og anvender lokationsdata på to områder, men høster ikke data fra åbne kilder og screener hverken Facebook eller Google.

Sådan lyder det fra skatteminister Jeppe Bruus (S), der har hidkaldt Politiken til interview efter, at avisen fornylig fortalte, at Skattestyrelsen mørklagde sin brug af data.

Jeppe Bruus fortæller nu til avisen, at Skattestyrelsen alene høster lokationsdata på to områder, nemlig på virksomheder, hvor adressen så kobler dem sammen med nærmeste skattecenter, samt på IP-adresser, med henblik på at undgå eksempelvis masseregistreringer fra udlandet.

Ministeren siger til avisen, at Skattestyrelsen ikke høster data fra åbne kilder, ikke køber data fra datamæglere og ikke trawler på Facebook og Google med henblik på at anvende det, som danskerne skriver på Facebook og andre steder, til skattebehandlingen.

Det danske skattevæsen har mere end 330 it-systemer kørende - heraf 21 AI-systemer.

Jeppe Bruus fortæller til avisen, at det eksempelvis chatbots samt små programmer, der kan sammenkøre andre programmer.

“Lad mig fortælle, hvad formålet er [med AI-systemerne]. Formålet er at lave moderne skattekontrol. At sørge for, at vi kan se mønstre på tværs af store datamængder, så vi kan se, hvor risikoen og væsentligheden er størst i forhold til enkeltpersoner eller virksomheder, der ønsker at snyde fællesskabet«, siger Jeppe Bruus til avisen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job