Minister: Sådan indsamler og behandler skat dine data - vi høster altså ikke fra Facebook og Google

Det danske skattevæsens anvendelse af AI har til formål at se mønstre på tværs af store datamængder. Man anvender lokationsdata til behandlingen to steder, fortæller skatteminister Jeppe Bruus.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Det danske skattevæsen indsamler og anvender lokationsdata på to områder, men høster ikke data fra åbne kilder og screener hverken Facebook eller Google.

Sådan lyder det fra skatteminister Jeppe Bruus (S), der har hidkaldt Politiken til interview efter, at avisen fornylig fortalte, at Skattestyrelsen mørklagde sin brug af data.

Jeppe Bruus fortæller nu til avisen, at Skattestyrelsen alene høster lokationsdata på to områder, nemlig på virksomheder, hvor adressen så kobler dem sammen med nærmeste skattecenter, samt på IP-adresser, med henblik på at undgå eksempelvis masseregistreringer fra udlandet.

Ministeren siger til avisen, at Skattestyrelsen ikke høster data fra åbne kilder, ikke køber data fra datamæglere og ikke trawler på Facebook og Google med henblik på at anvende det, som danskerne skriver på Facebook og andre steder, til skattebehandlingen.

Det danske skattevæsen har mere end 330 it-systemer kørende - heraf 21 AI-systemer.

Jeppe Bruus fortæller til avisen, at det eksempelvis chatbots samt små programmer, der kan sammenkøre andre programmer.

“Lad mig fortælle, hvad formålet er [med AI-systemerne]. Formålet er at lave moderne skattekontrol. At sørge for, at vi kan se mønstre på tværs af store datamængder, så vi kan se, hvor risikoen og væsentligheden er størst i forhold til enkeltpersoner eller virksomheder, der ønsker at snyde fællesskabet«, siger Jeppe Bruus til avisen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

Sydjylland

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S