Minister: Sådan indsamler og behandler skat dine data - vi høster altså ikke fra Facebook og Google

Det danske skattevæsens anvendelse af AI har til formål at se mønstre på tværs af store datamængder. Man anvender lokationsdata til behandlingen to steder, fortæller skatteminister Jeppe Bruus.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Det danske skattevæsen indsamler og anvender lokationsdata på to områder, men høster ikke data fra åbne kilder og screener hverken Facebook eller Google.

Sådan lyder det fra skatteminister Jeppe Bruus (S), der har hidkaldt Politiken til interview efter, at avisen fornylig fortalte, at Skattestyrelsen mørklagde sin brug af data.

Jeppe Bruus fortæller nu til avisen, at Skattestyrelsen alene høster lokationsdata på to områder, nemlig på virksomheder, hvor adressen så kobler dem sammen med nærmeste skattecenter, samt på IP-adresser, med henblik på at undgå eksempelvis masseregistreringer fra udlandet.

Ministeren siger til avisen, at Skattestyrelsen ikke høster data fra åbne kilder, ikke køber data fra datamæglere og ikke trawler på Facebook og Google med henblik på at anvende det, som danskerne skriver på Facebook og andre steder, til skattebehandlingen.

Det danske skattevæsen har mere end 330 it-systemer kørende - heraf 21 AI-systemer.

Jeppe Bruus fortæller til avisen, at det eksempelvis chatbots samt små programmer, der kan sammenkøre andre programmer.

“Lad mig fortælle, hvad formålet er [med AI-systemerne]. Formålet er at lave moderne skattekontrol. At sørge for, at vi kan se mønstre på tværs af store datamængder, så vi kan se, hvor risikoen og væsentligheden er størst i forhold til enkeltpersoner eller virksomheder, der ønsker at snyde fællesskabet«, siger Jeppe Bruus til avisen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S