Sådan har Novo sat AI i arbejde: Læs Computerworlds store temanummer om AI i forretningen

Novo Nordisk har fået sin egen ChatGPT kaldet NNGPT, der allerede nu anvendes af over 17.000 ansatte. Læs mere om det og andre AI-initiativer i danske virksomheder i Computerworlds nye temanummer med fokus på enterprise og AI.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få adgang til vores nye udgivelse med fokus på enterprise og AI
  • Læs om Novos tilgang til AI
  • Forstå, hvorfor de er de store populære AI-sprogmodeller er så imponerende med ”autocomplete på steroider”
304
1:45 min
AI er på dagsordenen i masser af danske virksomheder lige nu. Og flere er kommet langt med at udnytte teknologien til at effektivisere arbejdsgange og skabe nye forretningsmuligheder.

En af dem er Novo Nordisk, som har udviklet sin egen udgave af ChatGPT.

Den har fået navnet NNGPT, og allerede nu er over 17.000 af koncernens 60.000 ansatte i sving med at bruge værktøjet, som har potentiale til at spare mange mandetimer.

Læs - blandt meget andet - den historie i Computerworlds nye temanummer med fokus på enterprise og AI. Udgivelsen er tilgængeligt her på Computerworld.dk for alle, som har et digitalt abonnement.

Læs også:

- Microsoft er træt af snyd med AI-bots og indfører nyt ’prompt-skjold’.

- E-handelsgiganten Boozt bruger kunstig intelligens til at høste besparelser.

- Forstå, hvorfor de er de store populære AI-sprogmodeller er så imponerende med ”autocomplete på steroider”.

- I spidsen for enorm transformation fra ECC til S/4 Hana.

- Danmarks største bruger: Novo har købt 10.000 licenser til Microsofts AI-værktøj Copilot.

- Skat bruger i al hemmelighed masser af AI til profilering af danskerne.

- EU på vej med nye skrappe krav til hjemmesider - advarer mod populært quickfix med AI.

Men temanummeret er også fyldt med andre gode historier.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS