Sådan har Novo sat AI i arbejde: Læs Computerworlds store temanummer om AI i forretningen

Novo Nordisk har fået sin egen ChatGPT kaldet NNGPT, der allerede nu anvendes af over 17.000 ansatte. Læs mere om det og andre AI-initiativer i danske virksomheder i Computerworlds nye temanummer med fokus på enterprise og AI.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få adgang til vores nye udgivelse med fokus på enterprise og AI
  • Læs om Novos tilgang til AI
  • Forstå, hvorfor de er de store populære AI-sprogmodeller er så imponerende med ”autocomplete på steroider”
304
1:45 min
AI er på dagsordenen i masser af danske virksomheder lige nu. Og flere er kommet langt med at udnytte teknologien til at effektivisere arbejdsgange og skabe nye forretningsmuligheder.

En af dem er Novo Nordisk, som har udviklet sin egen udgave af ChatGPT.

Den har fået navnet NNGPT, og allerede nu er over 17.000 af koncernens 60.000 ansatte i sving med at bruge værktøjet, som har potentiale til at spare mange mandetimer.

Læs - blandt meget andet - den historie i Computerworlds nye temanummer med fokus på enterprise og AI. Udgivelsen er tilgængeligt her på Computerworld.dk for alle, som har et digitalt abonnement.

Læs også:

- Microsoft er træt af snyd med AI-bots og indfører nyt ’prompt-skjold’.

- E-handelsgiganten Boozt bruger kunstig intelligens til at høste besparelser.

- Forstå, hvorfor de er de store populære AI-sprogmodeller er så imponerende med ”autocomplete på steroider”.

- I spidsen for enorm transformation fra ECC til S/4 Hana.

- Danmarks største bruger: Novo har købt 10.000 licenser til Microsofts AI-værktøj Copilot.

- Skat bruger i al hemmelighed masser af AI til profilering af danskerne.

- EU på vej med nye skrappe krav til hjemmesider - advarer mod populært quickfix med AI.

Men temanummeret er også fyldt med andre gode historier.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS