Sådan har Novo sat AI i arbejde: Læs Computerworlds store temanummer om AI i forretningen

Novo Nordisk har fået sin egen ChatGPT kaldet NNGPT, der allerede nu anvendes af over 17.000 ansatte. Læs mere om det og andre AI-initiativer i danske virksomheder i Computerworlds nye temanummer med fokus på enterprise og AI.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få adgang til vores nye udgivelse med fokus på enterprise og AI
  • Læs om Novos tilgang til AI
  • Forstå, hvorfor de er de store populære AI-sprogmodeller er så imponerende med ”autocomplete på steroider”
304
1:45 min
AI er på dagsordenen i masser af danske virksomheder lige nu. Og flere er kommet langt med at udnytte teknologien til at effektivisere arbejdsgange og skabe nye forretningsmuligheder.

En af dem er Novo Nordisk, som har udviklet sin egen udgave af ChatGPT.

Den har fået navnet NNGPT, og allerede nu er over 17.000 af koncernens 60.000 ansatte i sving med at bruge værktøjet, som har potentiale til at spare mange mandetimer.

Læs - blandt meget andet - den historie i Computerworlds nye temanummer med fokus på enterprise og AI. Udgivelsen er tilgængeligt her på Computerworld.dk for alle, som har et digitalt abonnement.

Læs også:

- Microsoft er træt af snyd med AI-bots og indfører nyt ’prompt-skjold’.

- E-handelsgiganten Boozt bruger kunstig intelligens til at høste besparelser.

- Forstå, hvorfor de er de store populære AI-sprogmodeller er så imponerende med ”autocomplete på steroider”.

- I spidsen for enorm transformation fra ECC til S/4 Hana.

- Danmarks største bruger: Novo har købt 10.000 licenser til Microsofts AI-værktøj Copilot.

- Skat bruger i al hemmelighed masser af AI til profilering af danskerne.

- EU på vej med nye skrappe krav til hjemmesider - advarer mod populært quickfix med AI.

Men temanummeret er også fyldt med andre gode historier.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse