Morgen-briefing: Microsofts investering Mistral AI lancerer ny open source-model / Interessen for AI får priserne på harddiske til at stige / Dansk virksomhed sagsøger japansk hardware-gigant / Apple lider nederlag i britisk retssag

Morgen-briefing: Microsofts investering Mistral AI lancerer ny open source-model / Interessen for AI får priserne på harddiske til at stige / Dansk virksomhed sagsøger japansk hardware-gigant / Apple lider nederlag i britisk retssag

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til ugens første morgenbriefing, som er bragt af Kristoffer Ingemand.

God læselyst.

Microsofts investering Mistral AI lancerer ny open source-model

Det franske teknologiselskab Mistral AI har lanceret Mixtral 8x22B, en ny sprogmodel for AI baseret på åben kildekode.

Skriver vores søstermedie Computersweden.

Mistral indgik for nyligt et storstilet partnerskab ed Microsoft, som også købte en andel af Mistral.

Mixtral 8x22B tilbyder op mod 176 milliarder parametre, hvilket gør den betydeligt kraftigere end sin forgænger Mixtral 8x7B.

Interessen for AI får priserne på harddiske til at stige

Priserne på HDD-produkter (hard disk drive) er stigende som følge af den stigende interesse for AI.

Det fremgår af en rapport fra Trendforce.

Western Digital har blandt andet bekræftet, at at der er mangel på forsyninger til både HDD og SSD.

Ifølge Trendforce er priserne steget med mellem 10 og 20 procent fra fjerde kvartal af 2023 til slutningen af første kvartal af 2024.

Apple lider nederlag i britisk retssag

Apple havde håbet at komme af med en retssag i Storbritannien, hvor 1.500 udviklere har sagsøgt selskabet for en milliard dollar for urimelige gebyrer i App Store, men de britiske retsmyndigheder har nu afvist Apples ønske, og sagen kører videre.

Det skriver Reuters.

Dansk virksomhed sagsøger japansk hardware-gigant

Danske Soundboks har lagt sag an mod japanske Sharp for at stjæle den danske virksomheds design af højtalere.

Det skriver TV 2.

”Vi er chokerede over, at Sharp så åbenlyst lukrerer på den idé og det produkt, vi selv har skabt og udviklet siden 2014,” siger Jesper Theil Thomsen, CEO og medstifter af Soundboks, i en pressemeddelelse.

”På dette tidspunkt kan vi kun påpege, at Sharps produkter er 100 procent originale, og at virksomheden har alle intellektuelle ejendomsrettigheder til dem," meddeler Sharp til TV2.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network