Microsoft tester muligheden for reklamer i Windows’ startmenu

Microsoft er gået i gang med at teste reklamer for apps i Windows’ startmenu.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Det har tidligere været et tema, der har skabt utilfredshed blandt brugere. Nu er Microsoft begyndt at teste reklamer til styresystemet Windows.

Det fremgår af et blogindlæg skrevet af Amanda Langowski, der er Windows insider lead, og Brandon LeBlanc, senior program manager hos Microsoft.

Indlægget omhandler Windows 11 Insider Preview Build 22635.3495 på Microsofts betatestkanal.

Microsoft insidere er de brugere, der har valgt at teste funktioner i Windows, inden de bliver endeligt tilgængelige for den bredde masse.

Betakanalen er den næstsidste testkanal efter Canary-kanalen og Dev-kanalen og inden Windows Release Preview-kanalen.

Reklamerne vil ske i form af anbefalinger til apps i Microsoft Store, og disse anbefalinger vil være at finde stratmenuen.

”Med udgangspunkt i de seneste forbedringer som gruppering af nyligt installerede apps og visning af dine ofte brugte apps afprøver vi nu anbefalinger til at hjælpe dig med at finde fantastiske apps fra Microsoft Store under Anbefalet i startmenuen,” står der i blogindlægget.

Lige nu er det dog en afgrænset brugerflade, der oplever det. Det er foreløbigt kun på betakanalen i USA og rammer ikke organisationers styresystem, men kun private.

”Dette vises kun for Windows Insiders i betakanalen i USA og gælder ikke for kommercielle enheder (enheder administreret af organisationer),” skriver de top Microsoft-ansatte og fortsætter:

”Som en påmindelse afprøver vi regelmæssigt nye oplevelser og koncepter, som måske aldrig bliver frigivet med Windows Insiders for at få feedback.”

Anbefalingerne kan slås fra ved at gå til ’Indstillinger’, hernæst ’Tilpasning’ og så ’Start’. Herefter kan brugere slå funktionen ’Vis anbefalinger til tips, appkampagner og mere’ fra.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos