Microsoft tester muligheden for reklamer i Windows’ startmenu

Microsoft er gået i gang med at teste reklamer for apps i Windows’ startmenu.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Det har tidligere været et tema, der har skabt utilfredshed blandt brugere. Nu er Microsoft begyndt at teste reklamer til styresystemet Windows.

Det fremgår af et blogindlæg skrevet af Amanda Langowski, der er Windows insider lead, og Brandon LeBlanc, senior program manager hos Microsoft.

Indlægget omhandler Windows 11 Insider Preview Build 22635.3495 på Microsofts betatestkanal.

Microsoft insidere er de brugere, der har valgt at teste funktioner i Windows, inden de bliver endeligt tilgængelige for den bredde masse.

Betakanalen er den næstsidste testkanal efter Canary-kanalen og Dev-kanalen og inden Windows Release Preview-kanalen.

Reklamerne vil ske i form af anbefalinger til apps i Microsoft Store, og disse anbefalinger vil være at finde stratmenuen.

”Med udgangspunkt i de seneste forbedringer som gruppering af nyligt installerede apps og visning af dine ofte brugte apps afprøver vi nu anbefalinger til at hjælpe dig med at finde fantastiske apps fra Microsoft Store under Anbefalet i startmenuen,” står der i blogindlægget.

Lige nu er det dog en afgrænset brugerflade, der oplever det. Det er foreløbigt kun på betakanalen i USA og rammer ikke organisationers styresystem, men kun private.

”Dette vises kun for Windows Insiders i betakanalen i USA og gælder ikke for kommercielle enheder (enheder administreret af organisationer),” skriver de top Microsoft-ansatte og fortsætter:

”Som en påmindelse afprøver vi regelmæssigt nye oplevelser og koncepter, som måske aldrig bliver frigivet med Windows Insiders for at få feedback.”

Anbefalingerne kan slås fra ved at gå til ’Indstillinger’, hernæst ’Tilpasning’ og så ’Start’. Herefter kan brugere slå funktionen ’Vis anbefalinger til tips, appkampagner og mere’ fra.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S