Advarer danskere om ny form for AI-svindel: Kan kopiere din families stemmer

Kunstig intelligens kan muliggøre en helt ny form phishing, hvor svindlere vil forsøge at franarre dig penge ved at kopiere dine familiemedlemmers stemmer.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

En helt ny form for phishing kan snart se dagens lys i Danmark.

For i dag er det muligt at bruge kunstig intelligens til at skabe kopier af andre personers stemmer, og nu advarer National Enhed for Særlig Kriminalitet, NSK, ifølge Jyllands-Posten om, at den mulighed snart kan blive brugt til af svindlere, som ønsker at fuppe penge fra danskere.

“Der er set eksempler på svindel i USA og England af den her type. Teknologien er endnu ikke udviklet, så det virker overbevisende på det danske sprog, men udviklingen af generativ AI er så hurtig, at det kun er et spørgsmål om tid, “ siger Kresten Munksgaard, leder af forebyggelse og analyse ved national center for it-kriminalitet under NSK, til Jyllands-Posten.

Til avisen forklarer Kresten Munksgaard, at der er set eksempler på, at denne type teknologi er blevet brugt til at kopiere kende danskere stemmer i forbindelse med svindel på sociale medier, men at man endnu ikke har set eksempler på, at teknologien er blevet forsøgt anvendt til at fuppe almindelige danskere til at tro, at de er blevet kontaktet af deres nære relationer.

Han anbefaler blandt andet, at man kan tjekke om man taler med den rigtige person ved at ringe tilbage til sit familiemedlem eller ven på det nummer, som de plejer at anvende ligesom, at man også kan aftale at have særligt kodeord, som kun den pågældende personer kender.

Sidste år viste en undersøgelse, at 6 ud af 10 danskere har prøvet at blive udsat for phishing-forsøg:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S