Advarer danskere om ny form for AI-svindel: Kan kopiere din families stemmer

Kunstig intelligens kan muliggøre en helt ny form phishing, hvor svindlere vil forsøge at franarre dig penge ved at kopiere dine familiemedlemmers stemmer.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

En helt ny form for phishing kan snart se dagens lys i Danmark.

For i dag er det muligt at bruge kunstig intelligens til at skabe kopier af andre personers stemmer, og nu advarer National Enhed for Særlig Kriminalitet, NSK, ifølge Jyllands-Posten om, at den mulighed snart kan blive brugt til af svindlere, som ønsker at fuppe penge fra danskere.

“Der er set eksempler på svindel i USA og England af den her type. Teknologien er endnu ikke udviklet, så det virker overbevisende på det danske sprog, men udviklingen af generativ AI er så hurtig, at det kun er et spørgsmål om tid, “ siger Kresten Munksgaard, leder af forebyggelse og analyse ved national center for it-kriminalitet under NSK, til Jyllands-Posten.

Til avisen forklarer Kresten Munksgaard, at der er set eksempler på, at denne type teknologi er blevet brugt til at kopiere kende danskere stemmer i forbindelse med svindel på sociale medier, men at man endnu ikke har set eksempler på, at teknologien er blevet forsøgt anvendt til at fuppe almindelige danskere til at tro, at de er blevet kontaktet af deres nære relationer.

Han anbefaler blandt andet, at man kan tjekke om man taler med den rigtige person ved at ringe tilbage til sit familiemedlem eller ven på det nummer, som de plejer at anvende ligesom, at man også kan aftale at have særligt kodeord, som kun den pågældende personer kender.

Sidste år viste en undersøgelse, at 6 ud af 10 danskere har prøvet at blive udsat for phishing-forsøg:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision