Advarer danskere om ny form for AI-svindel: Kan kopiere din families stemmer

Kunstig intelligens kan muliggøre en helt ny form phishing, hvor svindlere vil forsøge at franarre dig penge ved at kopiere dine familiemedlemmers stemmer.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

En helt ny form for phishing kan snart se dagens lys i Danmark.

For i dag er det muligt at bruge kunstig intelligens til at skabe kopier af andre personers stemmer, og nu advarer National Enhed for Særlig Kriminalitet, NSK, ifølge Jyllands-Posten om, at den mulighed snart kan blive brugt til af svindlere, som ønsker at fuppe penge fra danskere.

“Der er set eksempler på svindel i USA og England af den her type. Teknologien er endnu ikke udviklet, så det virker overbevisende på det danske sprog, men udviklingen af generativ AI er så hurtig, at det kun er et spørgsmål om tid, “ siger Kresten Munksgaard, leder af forebyggelse og analyse ved national center for it-kriminalitet under NSK, til Jyllands-Posten.

Til avisen forklarer Kresten Munksgaard, at der er set eksempler på, at denne type teknologi er blevet brugt til at kopiere kende danskere stemmer i forbindelse med svindel på sociale medier, men at man endnu ikke har set eksempler på, at teknologien er blevet forsøgt anvendt til at fuppe almindelige danskere til at tro, at de er blevet kontaktet af deres nære relationer.

Han anbefaler blandt andet, at man kan tjekke om man taler med den rigtige person ved at ringe tilbage til sit familiemedlem eller ven på det nummer, som de plejer at anvende ligesom, at man også kan aftale at have særligt kodeord, som kun den pågældende personer kender.

Sidste år viste en undersøgelse, at 6 ud af 10 danskere har prøvet at blive udsat for phishing-forsøg:

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec