Advarer danskere om ny form for AI-svindel: Kan kopiere din families stemmer

Kunstig intelligens kan muliggøre en helt ny form phishing, hvor svindlere vil forsøge at franarre dig penge ved at kopiere dine familiemedlemmers stemmer.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

En helt ny form for phishing kan snart se dagens lys i Danmark.

For i dag er det muligt at bruge kunstig intelligens til at skabe kopier af andre personers stemmer, og nu advarer National Enhed for Særlig Kriminalitet, NSK, ifølge Jyllands-Posten om, at den mulighed snart kan blive brugt til af svindlere, som ønsker at fuppe penge fra danskere.

“Der er set eksempler på svindel i USA og England af den her type. Teknologien er endnu ikke udviklet, så det virker overbevisende på det danske sprog, men udviklingen af generativ AI er så hurtig, at det kun er et spørgsmål om tid, “ siger Kresten Munksgaard, leder af forebyggelse og analyse ved national center for it-kriminalitet under NSK, til Jyllands-Posten.

Til avisen forklarer Kresten Munksgaard, at der er set eksempler på, at denne type teknologi er blevet brugt til at kopiere kende danskere stemmer i forbindelse med svindel på sociale medier, men at man endnu ikke har set eksempler på, at teknologien er blevet forsøgt anvendt til at fuppe almindelige danskere til at tro, at de er blevet kontaktet af deres nære relationer.

Han anbefaler blandt andet, at man kan tjekke om man taler med den rigtige person ved at ringe tilbage til sit familiemedlem eller ven på det nummer, som de plejer at anvende ligesom, at man også kan aftale at have særligt kodeord, som kun den pågældende personer kender.

Sidste år viste en undersøgelse, at 6 ud af 10 danskere har prøvet at blive udsat for phishing-forsøg:

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S