Captain America er klar til at samle et nyt hold Avengers

Anthony Mackie er parat til at overtage det ikoniske skjold i rollen som Captain America i Brave New World, hvor Harrison Ford også ankommer til Marvel.

Artikel top billede

For deltagerne af CinemaCon var der i sidste uge mulighed for at se de første scener fra Captain America: Brave New World, der rammer biograflærrederne i starten af 2025.

Hidtil har vi oplevet Anthony Mackies karakter Sam Wilson i form af superhelten Falcon både i film og Disney-serien The Falcon and the Winter Soldier.

Men nu er det officielt tid til den forfremmelse, som den tidligere Captain America Steve Rogers antydede i slutningen af Avengers: Endgame.

Den nye Captain America møder også en helt ny præsident i form af Harrison Ford, der har taget over som Thaddeus ”Thunderbolt” Ross efter William Hurts død.

Og Sam Wilsons Captain America får i de første glimt fra filmen til opgave at samle et nyt hold Avengers – selv om den opgave hurtigt bliver overtaget af en mere kritisk af slagsen, da Det Hvide Hus kommer under angreb.

Captain America: Brave New World giver også et gensyn med præsident Ross’ datter Betty i form af Liv Tyler.

Hun spillede samme rolle i The Incredible Hulk fra 2008, som var den anden rolle i det, der blev til Marvel Cinematic Universe. Fra samme film er der også genvalg til Tim Blake Nelson, der endte Hulk-filmen med at blive forvandlet til The Leader.

Det lyder alt sammen en smule kompliceret. Men angiveligt kan man godt følge med uden at kende hele forhistorien, og det er dog altid noget.

Captain America: Brave New World afslutter sammen med filmen Thunderbolts den såkaldte fase 5 i MCU og lader op til fase 6 med både to nye Avengers-film, The Fantastic Four og Blade.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,