Microsofts design-legende trækker sig

Efter 17 år hos Microsoft har manden bag det originale Surface-design har valgt at pensionere sig selv.

Artikel top billede

Sådan så den originale Surface-tablet ud.

Ralf Groene, manden bag Microsofts tablet-computer Surface og en række af selskabets andre hardwareprodukter, indstiller nu karrieren.

Det oplyser han på LinkedIn, hvor han helt kortfattet meddeler:

“Jeg kan med glæde oplyse, at jeg er nu er pensioneret.”

Siger stop efter 17 år

Ralf Groene har gennen de seneste 17 år af sin karriere arbejdet for Microsoft, mens han tidligere i sin karriere også har været for de legendariske Silicon Valley-designbureauer Frogdesign og Ideo.

Meddelelsen fra Ralf Groene kommer mindre end et år efter, at Microsoft tidligere Surface-chef Panos Panay forlod Microsoft til fordel for et job hos Amazon.

I sidste måned udnævnte Microsoft desuden Pavan Davuluri som afløser for Panos Pany og dermed ny chef for Windows og Surface-området.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job