Microsofts design-legende trækker sig

Efter 17 år hos Microsoft har manden bag det originale Surface-design har valgt at pensionere sig selv.

Artikel top billede

Sådan så den originale Surface-tablet ud.

Ralf Groene, manden bag Microsofts tablet-computer Surface og en række af selskabets andre hardwareprodukter, indstiller nu karrieren.

Det oplyser han på LinkedIn, hvor han helt kortfattet meddeler:

“Jeg kan med glæde oplyse, at jeg er nu er pensioneret.”

Siger stop efter 17 år

Ralf Groene har gennen de seneste 17 år af sin karriere arbejdet for Microsoft, mens han tidligere i sin karriere også har været for de legendariske Silicon Valley-designbureauer Frogdesign og Ideo.

Meddelelsen fra Ralf Groene kommer mindre end et år efter, at Microsoft tidligere Surface-chef Panos Panay forlod Microsoft til fordel for et job hos Amazon.

I sidste måned udnævnte Microsoft desuden Pavan Davuluri som afløser for Panos Pany og dermed ny chef for Windows og Surface-området.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job