AI-bølgen får Microsoft til at skrue voldsomt op for udbygning af datacentre

AI-bølgen gør, at Microsoft må øge datacenter kapaciteten for at kunne følge med.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Microsoft er i fuld gang med at øge kapaciteten af selskabets datacentre markant som følge af populariteten af AI-produkter.

Compute-kraft er nemlig en helt afgørende faktor i udbredelsen af AI.

En intern præsentation set af Business Insider viser, at Microsoft allerede har tilføjet mere end 500 megawatt kapacitet til sine datacenter siden juli sidste år – altså på omkring ni måneder.

Derved råder Microsoft nu over fem gigawatt (GW) i alt.

Hele datacentermarkedet ramte 30 GW i 2023 ifølge en rapport fra Cushman & Wakefield.

Microsofts plan er i 2025 at kunne tilføje datacenterkapacitet tre gange hurtigere, end det sker i dag.

I 2025 skal Microsoft altså kunne tilføje 200 megawatt kapacitet om måneden. Det kommer til at kræve en rekordkapacitet af GPU’er (Graphics Processing Units), som bruges til at levere regnekraft til AI-modeller.

Microsoft har både egen AI-satsning, men derudover benytter selskabet bag ChatGPT, OpenAI, som Microsoft ejer 49 procent af, også Microsofts compute-infrastruktur til sine services.

Microsoft meddelte i sommeren 2022, at man ville bygge ti nye datacenterregioner i løbet af et år.

I Danmark er Microsoft i gang med byggeriet af tre nye datacentre, som skal ligge i Høje Taastrup, Gadstrup og Lille Skensved – alle på Sjælland.

Microsoft er ikke alene om at ville have mere kapacitet. Oracle er eksempelvis også i gang med at bygge flere datacentre.

Et af disse AI-datacentre skal ligge i USA og vil være så stort, at man vil kunne parkere otte Boeing 747'er næse-til-hale.

"Vi bygger et stort antal datacentre, og nogle af disse datacentre er små, men nogle af disse datacentre er de største AI-datacentre i verden," lød det blandt andet fra Larry Ellison, Oracles stifter og formand i forbindelse med selskabets sidste regnskab.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS