AI-bølgen får Microsoft til at skrue voldsomt op for udbygning af datacentre

AI-bølgen gør, at Microsoft må øge datacenter kapaciteten for at kunne følge med.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Microsoft er i fuld gang med at øge kapaciteten af selskabets datacentre markant som følge af populariteten af AI-produkter.

Compute-kraft er nemlig en helt afgørende faktor i udbredelsen af AI.

En intern præsentation set af Business Insider viser, at Microsoft allerede har tilføjet mere end 500 megawatt kapacitet til sine datacenter siden juli sidste år – altså på omkring ni måneder.

Derved råder Microsoft nu over fem gigawatt (GW) i alt.

Hele datacentermarkedet ramte 30 GW i 2023 ifølge en rapport fra Cushman & Wakefield.

Microsofts plan er i 2025 at kunne tilføje datacenterkapacitet tre gange hurtigere, end det sker i dag.

I 2025 skal Microsoft altså kunne tilføje 200 megawatt kapacitet om måneden. Det kommer til at kræve en rekordkapacitet af GPU’er (Graphics Processing Units), som bruges til at levere regnekraft til AI-modeller.

Microsoft har både egen AI-satsning, men derudover benytter selskabet bag ChatGPT, OpenAI, som Microsoft ejer 49 procent af, også Microsofts compute-infrastruktur til sine services.

Microsoft meddelte i sommeren 2022, at man ville bygge ti nye datacenterregioner i løbet af et år.

I Danmark er Microsoft i gang med byggeriet af tre nye datacentre, som skal ligge i Høje Taastrup, Gadstrup og Lille Skensved – alle på Sjælland.

Microsoft er ikke alene om at ville have mere kapacitet. Oracle er eksempelvis også i gang med at bygge flere datacentre.

Et af disse AI-datacentre skal ligge i USA og vil være så stort, at man vil kunne parkere otte Boeing 747'er næse-til-hale.

"Vi bygger et stort antal datacentre, og nogle af disse datacentre er små, men nogle af disse datacentre er de største AI-datacentre i verden," lød det blandt andet fra Larry Ellison, Oracles stifter og formand i forbindelse med selskabets sidste regnskab.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen