AI-bølgen får Microsoft til at skrue voldsomt op for udbygning af datacentre

AI-bølgen gør, at Microsoft må øge datacenter kapaciteten for at kunne følge med.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Microsoft er i fuld gang med at øge kapaciteten af selskabets datacentre markant som følge af populariteten af AI-produkter.

Compute-kraft er nemlig en helt afgørende faktor i udbredelsen af AI.

En intern præsentation set af Business Insider viser, at Microsoft allerede har tilføjet mere end 500 megawatt kapacitet til sine datacenter siden juli sidste år – altså på omkring ni måneder.

Derved råder Microsoft nu over fem gigawatt (GW) i alt.

Hele datacentermarkedet ramte 30 GW i 2023 ifølge en rapport fra Cushman & Wakefield.

Microsofts plan er i 2025 at kunne tilføje datacenterkapacitet tre gange hurtigere, end det sker i dag.

I 2025 skal Microsoft altså kunne tilføje 200 megawatt kapacitet om måneden. Det kommer til at kræve en rekordkapacitet af GPU’er (Graphics Processing Units), som bruges til at levere regnekraft til AI-modeller.

Microsoft har både egen AI-satsning, men derudover benytter selskabet bag ChatGPT, OpenAI, som Microsoft ejer 49 procent af, også Microsofts compute-infrastruktur til sine services.

Microsoft meddelte i sommeren 2022, at man ville bygge ti nye datacenterregioner i løbet af et år.

I Danmark er Microsoft i gang med byggeriet af tre nye datacentre, som skal ligge i Høje Taastrup, Gadstrup og Lille Skensved – alle på Sjælland.

Microsoft er ikke alene om at ville have mere kapacitet. Oracle er eksempelvis også i gang med at bygge flere datacentre.

Et af disse AI-datacentre skal ligge i USA og vil være så stort, at man vil kunne parkere otte Boeing 747'er næse-til-hale.

"Vi bygger et stort antal datacentre, og nogle af disse datacentre er små, men nogle af disse datacentre er de største AI-datacentre i verden," lød det blandt andet fra Larry Ellison, Oracles stifter og formand i forbindelse med selskabets sidste regnskab.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS