MapsPeople fyrer direktører og omorganiserer: Vil sætte mere skub i forretningen

Nordjyske MapsPeople siger under ledelse af CEO Morten Brøgger farvel og tak til to af sine direktører for at ‘øge momentum.’

Artikel top billede

(Foto: Photo: PressConnect / PressConnect)

Nordjyske MapsPeople siger farvel og tak til to af sine direktører, som nu forlader selskabet.

Det sker som led i en refokusering, der skal sætte mere skub i “eksekveringen af selskabets strategi,” som det hedder.

De to direktører, der nu opsiges, er CTO Jesper Winther og CCO Jannik Brouwers.

Både Jesper Winther og Jannik Brouwers har været direktører i selskabet siden 2018.

Selskabet meddeler, at teknologi-området, som hidtil har hørt under Jesper Winther, nu lægges sammen med produkt-området.

I spidsen for de sammenlagte områder kommer selskabets hidtidige Chief Product Officer Christian Christensen, som nu får titel af Chief Product and Technology Officer.

Kommerciel direktør Jannik Brouwers ryger også ud af selskabet. Hans område overtager CEO Morten Brøgger nu selv.

MapsPeople meddeler, at selskabet med ændringerne sigter efter blandt andet at simplificere beslutnings-processerne samt for at skabe større sammenhæng mellem produkt-strategi og roadmap, oplyser selskabet.

Den kommercielle afdeling skal under CEO Morten Brøgger have ‘fintunet’ sine arbejdsprocesser.

Det skal ske med henblik på at sætte mere fart i forretningen på en ‘godt struktureret og effektiv måde,’ som det hedder.

MapsPeople omsatte i fjor for 40,6 millioner kroner efter solid vækst og landede et underskud på godt 68 millioner kroner.

Selskabet har i de seneste fem år i alt tabt mere end 200 millioner kroner på bundlinien, mens den samlede omsætning i de seneste fem år har været på knap 143 millioner kroner.

Selskabet har omkring 80 medarbejdere.

Den samlede direktion ser nu sådan ud:

- Morten Brøgger, CEO.

- Christian Læsø, CFO.

- Rasmus S. Andersen, CIO.

- Christian Christensen, CPO og CTO.

- Søren Vasø, CMO.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S