Film: Jokeren på vej tilbage - nu sammen med Lady Gaga

“Joker: Folie à Deux” udkommer til efteråret og har blandt andet Lady Gaga med på skuespillerlisten.

Artikel top billede

En psykotisk latter, et sminket klovneansigt og en umiskendelig trang til at dræbe.

Ja, Batmans nemesis The Joker er ikke en specielt rar fyr. Men ikke desto mindre har hans baggrundshistorie vist sig at være ret interessant.

Det blev blandt andet vist i filmen “Joker” fra 2019, hvor vi ser hvordan Arthur Fleck går fra at være en falleret og ikke specielt sjov standup-komiker med psykiske lidelser til at blive den hysteriske og morderiske karakter, som vi alle kender.

Med Joaquim Phoenix i hovedrollen indkasserede filmen mere end en milliard dollar samt to Oscar-statuetter, hvoraf én af dem gik til den nu 49-årige stjerneskuespiller.

Derfor kommer det heller ikke som nogen overraskelse, at der nu er en toer på vej.

“Joker: Folie à Deux” udkommer i biograferne 2 oktober 2024.

Her får Joaquim Phoenix blandt andet selskab af Lady Gaga, som udover musikken særligt er kendt for sin medvirken i filmen ”A Star Is Born.”

Hun skal nemlig spille den kendte DC-karakter Harley Quinn, der heller ikke altid er psykisk 100 procent stabil.

Gaga er – med tanke på den særdeles dystre tone fra forrige Joker-film – måske også et bedre valg til rollen end Margot Robbie, der spillede Quinn i de langt mere muntre Suicide Squad-film.

Derudover får vi gensyn med Zazie Beetz som Sophie Dumond, mens blandt andre Brendan Gleeson (“The Banshees of Insherin”) og Catherine Keener (“Being John Malkovich”) også vil være at finde på skuespillerlisten.

Titlen kan groft sagt oversættes til ”galskab, der deles af to”, og hentyder til The Joker og Harley Quinns lettere dysfunktionelle forhold.

Men hvad filmen helt præcis drejer sig om, er fortsat uvist. Det vides dog, at den vil have stor fokus på musik og kommer i den anledning også til at indeholde mindst 15 coversange.

Mere vides ikke nu, men i mellemtiden kan man kaste et blik på traileren her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect