Film: Jokeren på vej tilbage - nu sammen med Lady Gaga

“Joker: Folie à Deux” udkommer til efteråret og har blandt andet Lady Gaga med på skuespillerlisten.

Artikel top billede

En psykotisk latter, et sminket klovneansigt og en umiskendelig trang til at dræbe.

Ja, Batmans nemesis The Joker er ikke en specielt rar fyr. Men ikke desto mindre har hans baggrundshistorie vist sig at være ret interessant.

Det blev blandt andet vist i filmen “Joker” fra 2019, hvor vi ser hvordan Arthur Fleck går fra at være en falleret og ikke specielt sjov standup-komiker med psykiske lidelser til at blive den hysteriske og morderiske karakter, som vi alle kender.

Med Joaquim Phoenix i hovedrollen indkasserede filmen mere end en milliard dollar samt to Oscar-statuetter, hvoraf én af dem gik til den nu 49-årige stjerneskuespiller.

Derfor kommer det heller ikke som nogen overraskelse, at der nu er en toer på vej.

“Joker: Folie à Deux” udkommer i biograferne 2 oktober 2024.

Her får Joaquim Phoenix blandt andet selskab af Lady Gaga, som udover musikken særligt er kendt for sin medvirken i filmen ”A Star Is Born.”

Hun skal nemlig spille den kendte DC-karakter Harley Quinn, der heller ikke altid er psykisk 100 procent stabil.

Gaga er – med tanke på den særdeles dystre tone fra forrige Joker-film – måske også et bedre valg til rollen end Margot Robbie, der spillede Quinn i de langt mere muntre Suicide Squad-film.

Derudover får vi gensyn med Zazie Beetz som Sophie Dumond, mens blandt andre Brendan Gleeson (“The Banshees of Insherin”) og Catherine Keener (“Being John Malkovich”) også vil være at finde på skuespillerlisten.

Titlen kan groft sagt oversættes til ”galskab, der deles af to”, og hentyder til The Joker og Harley Quinns lettere dysfunktionelle forhold.

Men hvad filmen helt præcis drejer sig om, er fortsat uvist. Det vides dog, at den vil have stor fokus på musik og kommer i den anledning også til at indeholde mindst 15 coversange.

Mere vides ikke nu, men i mellemtiden kan man kaste et blik på traileren her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo