Ingen vil købe Apples dyre Vision Pro-briller: Salget står i stampe

Apple Vision Pro er ikke just en sællert blandt forbrugere. Prisen på flere tusind dollar er en en barriere for forbrugerne.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Det går ikke som planlagt for Apple Vision Pro.

De ganske omtalte briller, som Apple lancerede omkring årsskiftet, har ikke opnået den ventede popularitet.

Ifølge den velkendte Apple-analytiker Ming-Chi Kuo er prisskiltet er stor barriere for forbrugerne – og Apple Vision Pro står da også til salg på selskabets hjemmeside til priser mellem 3.499 dollar og op til 3.899 dollar – hvilket svarer til 27.206 danske kroner.

Apple Vision Pro er ikke officielt tilgængelig i Danmark, men kan findes på visse websteder til omkring 40.000 kroner.

Når den officielt kommer til Danmark, kan vi forvente at prisen lander et sted over 30.000 kroner, hvilket også gør brillen til et af de dyrere stykker hardware i forhold til, hvad den almene borger render rundt med.

Nedadgående progoser

Ifølge Apple-analytiker Ming-Chi Kuo har Apple nedskaleret prognoserne for salg af Vision Pro-brillerne fra op mod 800.000 enheder ned til et sted omkring 400.000 enheder i 2024, skriver Mac Roumers.

Efterspørgslen på det amerikanske marked har været svagere end ventet, og derfor venter Apple nu, at kunder i andre markeder vil være lige så svære at få til at købe produktet.

Andre leverandører af VR- og augmenteret reality-briller har ligeledes haft det hårdt på det område.

Meta har for nyligt sænket prisen på VR-headsettet Quest 2, som nu er faldet til 199 dollar, det er den anden prisnedsættelse bare i 2024, så i løbet af i år, er Metas VR-produkt gået fra 299 dollar.

Sony måtte i slutningen af sidste år halvere udbuddet PlayStation VR2-headset, og Microsofts VR-forretning har været ramt af selskabets fyringsrunder sidste par, og der har hersket mystik, om hvorvidt selskabet ville komme med en ny version af HoloLens, som ikke er kommet indtil videre.
Læs Computerworld egen test af produktet her:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura