Spotify raser: Apple blokerer vores opdatering til iPhones

Spotify meddeler, at Apple har afvist en opdatering af Spotifys app til iOS. Opdateringen kunne have betydet, at Spotify var sluppet for gebyrer fra Apple.

Artikel top billede

(Foto: Haithem Ferdi/Unsplash)

Musiktjenesten Spotify oplyser, at Apple har afvist Spotifys opdatering til selskabets app, hvor der fremgik prisinformationer til EU-brugere som en del af app’en.

Det skriver Reuters.

Det sveskemusikselskab havde med den nye version af sin app til Apple-enheder med standardpriser og hjemmesideinformationer, som er et krav fra EU.

Kravet dækker over, at EU’s lovpakke Digital Market Act (DMA) førte til en milliardbøde til Apple for konkurrenceforvridende adfærd.

Hjemmesideinformation og priser er nemlig tilføjet, så brugere kan kontakte udbyderen udenom Apples platforme for at øge konkurrencen og undgå monopollignende tilstande.

"På trods af Apples forsøg på at straffe udviklere med nye gebyrer, er vi fortsat forpligtet til at give forbrugerne et reelt valg i vores app uden øgede omkostninger. Derfor har vi sendt en ny opdatering til Apple."

"Den indeholder grundlæggende priser og webstedsoplysninger – det absolutte minimum, der er skitseret under Europa-Kommissionens afgørelse i dens musikstreamingsag," sagde Dustee Jenkins, Spotifys chief public affairs officer, i en erklæring og fortsætter:

"Ved at opkræve udviklere for at kommunikere med forbrugere gennem in-app links, fortsætter Apple med at bryde europæisk lovgivning. Det er forbi tid for Kommissionen at håndhæve sin beslutning, så forbrugerne kan se reelle, positive fordele."

På trods af, at Spotify leverer den nye version, som skal leve op til reglerne, har Apple afvist opdateringen.

"Apple har endnu en gang trodset Europa-Kommissionens beslutning og afvist vores opdatering for at forsøge at kommunikere med kunder om vores priser, medmindre vi betaler Apple en ny skat. Deres ignorering af forbrugere og udviklere modsvares kun af deres foragt for loven," meddeler Spotify.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S