Spotify raser: Apple blokerer vores opdatering til iPhones

Spotify meddeler, at Apple har afvist en opdatering af Spotifys app til iOS. Opdateringen kunne have betydet, at Spotify var sluppet for gebyrer fra Apple.

Artikel top billede

(Foto: Haithem Ferdi/Unsplash)

Musiktjenesten Spotify oplyser, at Apple har afvist Spotifys opdatering til selskabets app, hvor der fremgik prisinformationer til EU-brugere som en del af app’en.

Det skriver Reuters.

Det sveskemusikselskab havde med den nye version af sin app til Apple-enheder med standardpriser og hjemmesideinformationer, som er et krav fra EU.

Kravet dækker over, at EU’s lovpakke Digital Market Act (DMA) førte til en milliardbøde til Apple for konkurrenceforvridende adfærd.

Hjemmesideinformation og priser er nemlig tilføjet, så brugere kan kontakte udbyderen udenom Apples platforme for at øge konkurrencen og undgå monopollignende tilstande.

"På trods af Apples forsøg på at straffe udviklere med nye gebyrer, er vi fortsat forpligtet til at give forbrugerne et reelt valg i vores app uden øgede omkostninger. Derfor har vi sendt en ny opdatering til Apple."

"Den indeholder grundlæggende priser og webstedsoplysninger – det absolutte minimum, der er skitseret under Europa-Kommissionens afgørelse i dens musikstreamingsag," sagde Dustee Jenkins, Spotifys chief public affairs officer, i en erklæring og fortsætter:

"Ved at opkræve udviklere for at kommunikere med forbrugere gennem in-app links, fortsætter Apple med at bryde europæisk lovgivning. Det er forbi tid for Kommissionen at håndhæve sin beslutning, så forbrugerne kan se reelle, positive fordele."

På trods af, at Spotify leverer den nye version, som skal leve op til reglerne, har Apple afvist opdateringen.

"Apple har endnu en gang trodset Europa-Kommissionens beslutning og afvist vores opdatering for at forsøge at kommunikere med kunder om vores priser, medmindre vi betaler Apple en ny skat. Deres ignorering af forbrugere og udviklere modsvares kun af deres foragt for loven," meddeler Spotify.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,