Cybersikkerhedsfirmaet Darktrace solgt i milliard-handel: Kapitalfond overtager hele butikken

Kapitalfonden Thomas Bravo har opkøbt cybersikkerhedsfirmaet Darktrace, hvis teknologi kapitalfonden betegner som både banebrydende og undervurderet.

Artikel top billede

Det britiske cybersikkerhedsfirma Darktrace er blevet opkøbt af den amerikanske kapitalfond Thomas Bravo, der betaler 5,3 milliarder dollar svarende til knap 37 milliarder kroner for selskabet.

Draktrace er stiftet i 2013 og selskabet bruger kunstig intelligens til at identificere angreb og sårbarheder i virksomheders it-netværk

Thomas Bravo betaler en premium på 44 procent over den gennemsnitlige handelspris for aktien målt på de seneste tre måneder.

I forbindelse med handler betegner Thomas Bravo Darktraces teknologi som banebrydende og undervurderet.

"Thomas Bravo har gennem de seneste 20 år udelukkende investeret i software, og vi ønsker at bruge hele spektret af vores platform, operationelle ekspertise og dybe erfaring med cybersikkerhed til at understøtte Darktraces vækst," sagde Andrew Almeida, partner i Thomas Bravo, ifølge nyhedsbureauet Reuters efter at handlen blev offentliggjort.

Anklaget for svindel

Medstifter af Darktrace, Mike Lynch, er en af Storbritanniens førende it-iværksættere.

Da han i 2011 solgte selskabet Autonomy til HP for 11 milliarder dollar blev han ifølge avisen The Guardian tidligere omtalt som “Storbritanniens Bill Gates.”

Men i øjeblikket er han involveret i en amerikansk retssag, hvor han her mere end et årti senere står anklaget for svindel i forbindelse med salget til HP.

I retssagen hævder de amerikanske myndigheder ifølge The Guarduan, at HP opkøb af Autonomy var “bygget på løgne.”

Bliver Mike Lynch dømt risikerer han op til 25 års fængsel.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank