Bagmandspoliti undersøger HP-opkøb

Britiske myndigheder efterforsker sag om regnskabssvindel forud for HP's køb af Autonomy. Tidligere Autonomy-boss byder undersøgelsen velkommen.

Artikel top billede

En talsmand for den tidligere topchef i det britiske softwarefirma Autonomy, Mike Lynch, kunne i går bekræfte, at det britiske bagmandspoliti - Serious Fraud Office (SFO) - har taget fat på en kulegravning af Autonomys regnskaber og bogføring forud for HP's opkøb af selskabet tilbage i august 2011. Det skriver amerikanske crn.com.

Ifølge talsmanden byder den tidligere Autonomy-chef myndighedernes undersøgelse velkommen og fastholder samtidig, at HP's beskyldninger om regnskabsfifleri i Autonomy er ubegrundede.

"Vi har allerede i december bedt om at møde med dem (SFO, red,), fordi vi ønsker at kende indholdet af HP's vage beskyldninger, og fordi vi ønsker en mulighed for at svare på dem," lyder i en udtalelse fra talsmanden.

"Vi er fortsat overbeviste om, at HP's beskyldninger er ubegrundede. Vi ser frem til at få løst op på situationen så hurtigt som muligt," hedder det videre i udtalelsen.

Beskyldningerne om, at den tidligere ledelse i Autonomy har fiflet med regnskaber og bogføring, kom frem i november i fjor i forbindelse med, at HP nedskrev værdien af Autonomy med hele 29 milliarder kroner. Det kan du læse om her.

De britiske myndigheder har samtidig bekræftet, at man er i gang med en efterforskning. Myndighederne understreger dog, at "åbningen af en kriminal-efterforskning ikke betyder, at personer er skyldige, eller at der overhovedet er begået en forbrydelse".

CRN.com citerer dokumenter fra HP, hvoraf det fremgår, at de britiske myndigheder har undersøgt sagen siden begyndelsen af februar.

Også det amerikanske Justitsministerium og det amerikanske børstilsyn SEC har fat i sagen om den påståede regnskabssvindel i Autonomy.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S