Morgen-briefing: Laptops.dk-stifter er Danmarks næststørste ejendomsbesidder / Skattestyrelsens dataudfordringer udskyder frist for årsopgørelse / Hver fjerde dansker oplever udfordringer i mødet med den digitale offentlige sektor

Laptops.dk-stifter er Danmarks næststørste ejendomsbesidder. Skattestyrelsens dataudfordringer udskyder frist for årsopgørelse. Hver fjerde dansker oplever udfordringer i mødet med den digitale offentlige sektor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen venner.

Velkommen til tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld.

Det er 30. april, og det er atter en gang morgen-briefing-redaktør Qëndrim Fazliu, der serverer dagens morgenplatte i form af fire korte nyhedsgodbidder.

Lad os komme i gang - og velbekomme!

Skattestyrelsens dataudfordringer udskyder frist for årsopgørelse

Fristen for at rette i årsopgørelsen for personer, der udlejer boliger eller transportmidler via digitale platforme, udskydes på grund af udfordringer med dataindsamling.

Skattestyrelsen har nemlig problemer med at modtage data fra digitale platforme og udenlandske myndigheder, hvilket skyldes implementeringen af et nyt EU-direktiv.

Det skriver styrelsen i en meddelelse.

Formålet med disse data er at give skattemyndighederne indsigt i indkomster fra udlejning.

Borgere, der er berettiget til fradrag, har nu indtil 1. juli til at rette i deres årsopgørelse.

Trods bestræbelser fra Skattestyrelsen er der ingen garanti for, at alle relevante oplysninger vil være modtaget inden denne frist, lyder det.

Laptops.dk-stifter er Danmarks næststørste ejendomsbesidder

Navnet Søren Hjardemaal Jansen siger dig måske ikke så meget.

Ikke desto mindre er manden bag navnet dog Danmarks næststørste ejendomsbesidder i Danmark, kun overgået af Anders Holch Povlsen.

Det skriver Berlingske.

Søren Hjardemaal Jansen ejer ifølge mediet 152 ejendomme spredt over 398.000 kvadratmeter jord primært omkring Vejle og Horsens.

Hans ejendomsportefølje, der er vurderet til 1,33 milliarder kroner, forvaltes gennem flere ejendomsselskaber, hvor Jansen Ejendomme A/S er det primære.

Selvom Jansen er meget privat og afslår interviewanmodninger, afslører han dog til mediet, at hans formue stammer fra hans computerselskab, Laptops.dk, som han stiftede i 2001 og stadig ejer.

Efterfølgende har han investeret i ejendomme, hvilket har resulteret i hans imponerende formue.

Laptops.dk-rigmandens primære ejendomsselskab, Jansen Ejendomme A/S, har en egenkapital på næsten en milliard kroner, mens hans holdingselskab i 2022 havde et overskud på 136 millioner og en egenkapital på 1,04 milliarder kroner.

ERP-leverandøren IFS leverer bedste kvartalsresultat nogensinde

Det svenske ERP-selskab IFS med over 5.500 ansatte og mere end 500 partnere i 80 lande har leveret det bedste kvartalsregnskab i selskabets historie.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Med en vækst på 19 procent i softwareindtægterne og 21 procent i tilbagevendende indtægter sammenlignet med samme periode sidste år, rapporterer selskabet en samlet nettovækst på 16 procent, hvilket markerer en imponerende start på året 2024.

En stor del af succesen tilskrives en betydelig tilstrømning af nye kunder fra tunge konkurrenter som SAP og IBM, der søger at migrere til IFS' modulopbyggede platform samt selskabets fokus på industrielle AI-løsninger.

Hver fjerde dansker oplever udfordringer i mødet med den digitale offentlige sektor

Mens tilliden til offentlige digitale løsninger forbliver høj, viser analysen, at omkring en fjerdedel af befolkningen stadig oplever udfordringer i mødet med den digitale offentlige sektor.

Det viser en ny analyse, der er baseret på data fra en spørgeskemaundersøgelse og brugertilfredshedsundersøgelse udført af Danmarks Statistik og Epinion i 2023.

Det skriver Digitaliseringsstyrelsen i en pressemeddelelse.

Dette resultat fremhæver ifølge Digitaliseringsstyrelsen behovet for at fortsætte med at sikre, at den offentlige sektor forbliver tilgængelig og brugervenlig for alle borgere i Danmark, da det af samme analyse fremgår, at 88 procent af borgerne bruger offentlige digitale løsninger som MitID og Digital Post.

Samtidig understreger Digitaliseringsstyrelsen, at analysens resultater vil blive anvendt til at informere fremtidige initiativer, der har til formål at forbedre digital inklusion i den offentlige sektor.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S