Fortsætter stort fremstød i Østen: Microsoft pumper 12 milliarder kroner ind i kæmpe opgradering

Microsoft fortsætter sit store fremstød i de asiatiske lande med ny milliard-investering - den største af sin slags i 36 år.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er godt i gang med en stor offensiv i lande i Østen, og selskabet sætter nu yderlige damp under kedlerne.

Selskabet vil nemlig over de kommende fire år år investere 12 milliarder kroner i udbygning af infrastruktur og datacentre i Indonesien.

Microsoft har været tilstede i det folkerige land i næsten 30 år, men har aldrig tidligere investeret så massivt i landet.

Topchef Satya Nadella er i disse dage i hovedstaden Jakarta, hvor han har holdt møder med præsident Joko Widodo.

En del af de 1,7 milliarder dollar skal gå til dels uddannelse og opkvalificering af 840.000 indonesere samt dels til understøttelse af Indonesiens iværksætter- og startup-miljøer.

Investeringen kommer blot nogle efter, at Microsoft lancerede en lignende investering i Japan på 20 milliarder kroner, ligesom selskabet har købt op for milliarder af kroner i Abu Dhabi på området.

Investeringerne er altsammen led i Microsofts store satsning på at vinde det store ræs, der for tiden pågår blandt tech-giganterne om at komme til at sætte sig på AI-tronen.

“Den nye generation af AI omformer den måde, som folk lever og arbejder på - også i Indonesien. Investeringerne - der spænder over digital infrastruktur, kompetencer og støtte til udviklere - vil hjælpe Indonesien med at trives i denne nye tid,” lyder det fra Microsoft og Satya Nadella.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS