Fortsætter stort fremstød i Østen: Microsoft pumper 12 milliarder kroner ind i kæmpe opgradering

Microsoft fortsætter sit store fremstød i de asiatiske lande med ny milliard-investering - den største af sin slags i 36 år.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er godt i gang med en stor offensiv i lande i Østen, og selskabet sætter nu yderlige damp under kedlerne.

Selskabet vil nemlig over de kommende fire år år investere 12 milliarder kroner i udbygning af infrastruktur og datacentre i Indonesien.

Microsoft har været tilstede i det folkerige land i næsten 30 år, men har aldrig tidligere investeret så massivt i landet.

Topchef Satya Nadella er i disse dage i hovedstaden Jakarta, hvor han har holdt møder med præsident Joko Widodo.

En del af de 1,7 milliarder dollar skal gå til dels uddannelse og opkvalificering af 840.000 indonesere samt dels til understøttelse af Indonesiens iværksætter- og startup-miljøer.

Investeringen kommer blot nogle efter, at Microsoft lancerede en lignende investering i Japan på 20 milliarder kroner, ligesom selskabet har købt op for milliarder af kroner i Abu Dhabi på området.

Investeringerne er altsammen led i Microsofts store satsning på at vinde det store ræs, der for tiden pågår blandt tech-giganterne om at komme til at sætte sig på AI-tronen.

“Den nye generation af AI omformer den måde, som folk lever og arbejder på - også i Indonesien. Investeringerne - der spænder over digital infrastruktur, kompetencer og støtte til udviklere - vil hjælpe Indonesien med at trives i denne nye tid,” lyder det fra Microsoft og Satya Nadella.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car