Fortsætter stort fremstød i Østen: Microsoft pumper 12 milliarder kroner ind i kæmpe opgradering

Microsoft fortsætter sit store fremstød i de asiatiske lande med ny milliard-investering - den største af sin slags i 36 år.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er godt i gang med en stor offensiv i lande i Østen, og selskabet sætter nu yderlige damp under kedlerne.

Selskabet vil nemlig over de kommende fire år år investere 12 milliarder kroner i udbygning af infrastruktur og datacentre i Indonesien.

Microsoft har været tilstede i det folkerige land i næsten 30 år, men har aldrig tidligere investeret så massivt i landet.

Topchef Satya Nadella er i disse dage i hovedstaden Jakarta, hvor han har holdt møder med præsident Joko Widodo.

En del af de 1,7 milliarder dollar skal gå til dels uddannelse og opkvalificering af 840.000 indonesere samt dels til understøttelse af Indonesiens iværksætter- og startup-miljøer.

Investeringen kommer blot nogle efter, at Microsoft lancerede en lignende investering i Japan på 20 milliarder kroner, ligesom selskabet har købt op for milliarder af kroner i Abu Dhabi på området.

Investeringerne er altsammen led i Microsofts store satsning på at vinde det store ræs, der for tiden pågår blandt tech-giganterne om at komme til at sætte sig på AI-tronen.

“Den nye generation af AI omformer den måde, som folk lever og arbejder på - også i Indonesien. Investeringerne - der spænder over digital infrastruktur, kompetencer og støtte til udviklere - vil hjælpe Indonesien med at trives i denne nye tid,” lyder det fra Microsoft og Satya Nadella.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse