Fortsætter stort fremstød i Østen: Microsoft pumper 12 milliarder kroner ind i kæmpe opgradering

Microsoft fortsætter sit store fremstød i de asiatiske lande med ny milliard-investering - den største af sin slags i 36 år.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er godt i gang med en stor offensiv i lande i Østen, og selskabet sætter nu yderlige damp under kedlerne.

Selskabet vil nemlig over de kommende fire år år investere 12 milliarder kroner i udbygning af infrastruktur og datacentre i Indonesien.

Microsoft har været tilstede i det folkerige land i næsten 30 år, men har aldrig tidligere investeret så massivt i landet.

Topchef Satya Nadella er i disse dage i hovedstaden Jakarta, hvor han har holdt møder med præsident Joko Widodo.

En del af de 1,7 milliarder dollar skal gå til dels uddannelse og opkvalificering af 840.000 indonesere samt dels til understøttelse af Indonesiens iværksætter- og startup-miljøer.

Investeringen kommer blot nogle efter, at Microsoft lancerede en lignende investering i Japan på 20 milliarder kroner, ligesom selskabet har købt op for milliarder af kroner i Abu Dhabi på området.

Investeringerne er altsammen led i Microsofts store satsning på at vinde det store ræs, der for tiden pågår blandt tech-giganterne om at komme til at sætte sig på AI-tronen.

“Den nye generation af AI omformer den måde, som folk lever og arbejder på - også i Indonesien. Investeringerne - der spænder over digital infrastruktur, kompetencer og støtte til udviklere - vil hjælpe Indonesien med at trives i denne nye tid,” lyder det fra Microsoft og Satya Nadella.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank