Den digitale bank Lunar har tabt 411 millioner

Lunar kom ud af 2023 med et underskud på 411 millioner kroner, og forventer ligeledes et trecifret millionunderskud i 2024. Men i 2025 forventer selskabet at have sorte tal på bundlinjen.

Artikel top billede

(Foto: Lunar)

Den digitale danske bank Lunar fortsætter med at bløde penge.

Således viser regnskabet for selskabet moderselskab Lunar Group et underskud på 411 millioner kroner for 2023.

Resultat er dog alligevel bedre end i fjor, hvor selskabet tabte svimlende 1,5 milliarder kroner.

Ifølge Børsen havde Lunar en ambition om at blive profitable i 2024, men de ambitioner er nu udskudt til 2025.

I stedet er forventningen, at selskabet kommer ud af det indeværende år med et underskud på mellem 250 og 150 millioner i kroner efter skat.

“Vi går efter break even i andet halvår af 2024. Fuld profitabilitet er udskudt. Men vi har ambitioner om at blive det i 2025. Vi har højere ambitioner for 2024, end det vi har skrevet i vores outlook,” siger Lunars økonomidirektør til Børsen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Internal Account Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S