IBM slipper for at betale 11 milliarder i erstatning for at stjæle storkunde fra BMC

En amerikansk appeldomstol har fastslået, at IBM alligevel ikke skal betale en erstatning på 11 milliarder kroner til software-selskabet BMC.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Møgelbjerg)

En amerikansk domstol har i en appelsag omstødt en afgørelse, der for to år siden pålagde IBM at betale en erstatning på 11 milliarder kroner til softwarefirmaet BMC.

I dommen fra 2022 slog en føderal domstol i USA fast, at IBM havde begået et aftalebrud ved på uretmæssiges at have fået teleselskabet AT&T til at udskifte BMC-software med IBM-software på teleselskabets IBM-mainframes.

Frem til 2017 havde AT&T således brugt BMC’s software på sine IBM-mainframes, men i 2017 valgte AT&T at droppe BMC og indgå en aftale om at bruge IBM’s egen software på sine mainframes.

Lukrativ aftale

Den nye aftale, der skubbede BMC ud i kulden, betød, at IBM efterfølgende har modtaget 100 millioner dollar om måneden fra AT&T.

Ifølge BMC er den lukrative aftale dog i strid med en samarbejdsaftale, som BMC og IBM havde indgået, hvilket selskabet altså i første omgang fik medhold i.

Det fremgår dog af aftalen mellem de to parter, at AT&T havde mulighed for at erstatte BMC's software med IBM's, hvis der forelå en valid forretningsmæssige begrundelse.

Det vurderede dommeren ved appelsagen var tilfældet. Her blev det således i afgørelsen konkluderet, at AT&T frivilligt og uafhængigt havde valgt at skifte til IBM’s software, og at BMC havde tabt kontrakten til IBM på fair vis.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

BEC Financial Technologies

Product owner (senior) - Data & Analytics

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune