IBM slipper for at betale 11 milliarder i erstatning for at stjæle storkunde fra BMC

En amerikansk appeldomstol har fastslået, at IBM alligevel ikke skal betale en erstatning på 11 milliarder kroner til software-selskabet BMC.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Møgelbjerg)

En amerikansk domstol har i en appelsag omstødt en afgørelse, der for to år siden pålagde IBM at betale en erstatning på 11 milliarder kroner til softwarefirmaet BMC.

I dommen fra 2022 slog en føderal domstol i USA fast, at IBM havde begået et aftalebrud ved på uretmæssiges at have fået teleselskabet AT&T til at udskifte BMC-software med IBM-software på teleselskabets IBM-mainframes.

Frem til 2017 havde AT&T således brugt BMC’s software på sine IBM-mainframes, men i 2017 valgte AT&T at droppe BMC og indgå en aftale om at bruge IBM’s egen software på sine mainframes.

Lukrativ aftale

Den nye aftale, der skubbede BMC ud i kulden, betød, at IBM efterfølgende har modtaget 100 millioner dollar om måneden fra AT&T.

Ifølge BMC er den lukrative aftale dog i strid med en samarbejdsaftale, som BMC og IBM havde indgået, hvilket selskabet altså i første omgang fik medhold i.

Det fremgår dog af aftalen mellem de to parter, at AT&T havde mulighed for at erstatte BMC's software med IBM's, hvis der forelå en valid forretningsmæssige begrundelse.

Det vurderede dommeren ved appelsagen var tilfældet. Her blev det således i afgørelsen konkluderet, at AT&T frivilligt og uafhængigt havde valgt at skifte til IBM’s software, og at BMC havde tabt kontrakten til IBM på fair vis.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S