IBM slipper for at betale 11 milliarder i erstatning for at stjæle storkunde fra BMC

En amerikansk appeldomstol har fastslået, at IBM alligevel ikke skal betale en erstatning på 11 milliarder kroner til software-selskabet BMC.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Møgelbjerg)

En amerikansk domstol har i en appelsag omstødt en afgørelse, der for to år siden pålagde IBM at betale en erstatning på 11 milliarder kroner til softwarefirmaet BMC.

I dommen fra 2022 slog en føderal domstol i USA fast, at IBM havde begået et aftalebrud ved på uretmæssiges at have fået teleselskabet AT&T til at udskifte BMC-software med IBM-software på teleselskabets IBM-mainframes.

Frem til 2017 havde AT&T således brugt BMC’s software på sine IBM-mainframes, men i 2017 valgte AT&T at droppe BMC og indgå en aftale om at bruge IBM’s egen software på sine mainframes.

Lukrativ aftale

Den nye aftale, der skubbede BMC ud i kulden, betød, at IBM efterfølgende har modtaget 100 millioner dollar om måneden fra AT&T.

Ifølge BMC er den lukrative aftale dog i strid med en samarbejdsaftale, som BMC og IBM havde indgået, hvilket selskabet altså i første omgang fik medhold i.

Det fremgår dog af aftalen mellem de to parter, at AT&T havde mulighed for at erstatte BMC's software med IBM's, hvis der forelå en valid forretningsmæssige begrundelse.

Det vurderede dommeren ved appelsagen var tilfældet. Her blev det således i afgørelsen konkluderet, at AT&T frivilligt og uafhængigt havde valgt at skifte til IBM’s software, og at BMC havde tabt kontrakten til IBM på fair vis.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank