IBM slipper for at betale 11 milliarder i erstatning for at stjæle storkunde fra BMC

En amerikansk appeldomstol har fastslået, at IBM alligevel ikke skal betale en erstatning på 11 milliarder kroner til software-selskabet BMC.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Møgelbjerg)

En amerikansk domstol har i en appelsag omstødt en afgørelse, der for to år siden pålagde IBM at betale en erstatning på 11 milliarder kroner til softwarefirmaet BMC.

I dommen fra 2022 slog en føderal domstol i USA fast, at IBM havde begået et aftalebrud ved på uretmæssiges at have fået teleselskabet AT&T til at udskifte BMC-software med IBM-software på teleselskabets IBM-mainframes.

Frem til 2017 havde AT&T således brugt BMC’s software på sine IBM-mainframes, men i 2017 valgte AT&T at droppe BMC og indgå en aftale om at bruge IBM’s egen software på sine mainframes.

Lukrativ aftale

Den nye aftale, der skubbede BMC ud i kulden, betød, at IBM efterfølgende har modtaget 100 millioner dollar om måneden fra AT&T.

Ifølge BMC er den lukrative aftale dog i strid med en samarbejdsaftale, som BMC og IBM havde indgået, hvilket selskabet altså i første omgang fik medhold i.

Det fremgår dog af aftalen mellem de to parter, at AT&T havde mulighed for at erstatte BMC's software med IBM's, hvis der forelå en valid forretningsmæssige begrundelse.

Det vurderede dommeren ved appelsagen var tilfældet. Her blev det således i afgørelsen konkluderet, at AT&T frivilligt og uafhængigt havde valgt at skifte til IBM’s software, og at BMC havde tabt kontrakten til IBM på fair vis.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks