Han stod bag et hackerangreb der lukkede 800 Coop-butikker - nu er han dømt

En i dag 24-årig hacker er et blevet i dømt 13 år fængsel for sin rolle i mere 2500 ransomware-angreb, hvor af et af dem ramte 800 Coop-butikker.

Artikel top billede

Et medlem af hackergruppen Revil er blevet dømt til 13 år og syv måneders fængsel i en amerikansk domstol for et ransomware-angreb, der blandt andet gik udover 800 svenske Coop-butikker.

Den dømte, Yarosloav Vasinskyi, er en 24-årig ukrainsk statsborger. Han skal udover fængselsstraffen også betale 16 millioner dollar i erstatning for rollen i intet mindre end 2500 ransomware-angreb, hvor der blev forlangt mere end 700 millioner dollar i løsesum.

"Som strafudmålingen viser, arbejder Justitsministeriet sammen med vores internationale partnere og bruger alle værktøjer til vores rådighed for at identificere cyberkriminelle, beslaglægge deres ulovlige fortjeneste og holde dem ansvarlige for deres forbrydelser," siger den amerikanske justitsminister Merrick B. Garland i en pressemeddelelse.

Butikker måtte holde lukket

Et af angreb som han stod bag var et omfattende angreb på den amerikanske softwarevirkomhed Kaseya, der blandt andet havde Coop i Sverige om en af sine kunde

Hackerne krævede, at Kaseya belate 438 millioner kroner i løsepenge, og samtidig blev selskabet it-sytemerne og dermed også dets kunder holdt som gidsler.

For Coop i Sverige var konsekvensen, at 800 butikker måtte holde lukket i dagevis, fordi deres kassesystemer var blevet lammet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S