Han stod bag et hackerangreb der lukkede 800 Coop-butikker - nu er han dømt

En i dag 24-årig hacker er et blevet i dømt 13 år fængsel for sin rolle i mere 2500 ransomware-angreb, hvor af et af dem ramte 800 Coop-butikker.

Artikel top billede

Et medlem af hackergruppen Revil er blevet dømt til 13 år og syv måneders fængsel i en amerikansk domstol for et ransomware-angreb, der blandt andet gik udover 800 svenske Coop-butikker.

Den dømte, Yarosloav Vasinskyi, er en 24-årig ukrainsk statsborger. Han skal udover fængselsstraffen også betale 16 millioner dollar i erstatning for rollen i intet mindre end 2500 ransomware-angreb, hvor der blev forlangt mere end 700 millioner dollar i løsesum.

"Som strafudmålingen viser, arbejder Justitsministeriet sammen med vores internationale partnere og bruger alle værktøjer til vores rådighed for at identificere cyberkriminelle, beslaglægge deres ulovlige fortjeneste og holde dem ansvarlige for deres forbrydelser," siger den amerikanske justitsminister Merrick B. Garland i en pressemeddelelse.

Butikker måtte holde lukket

Et af angreb som han stod bag var et omfattende angreb på den amerikanske softwarevirkomhed Kaseya, der blandt andet havde Coop i Sverige om en af sine kunde

Hackerne krævede, at Kaseya belate 438 millioner kroner i løsepenge, og samtidig blev selskabet it-sytemerne og dermed også dets kunder holdt som gidsler.

For Coop i Sverige var konsekvensen, at 800 butikker måtte holde lukket i dagevis, fordi deres kassesystemer var blevet lammet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job