Han stod bag et hackerangreb der lukkede 800 Coop-butikker - nu er han dømt

En i dag 24-årig hacker er et blevet i dømt 13 år fængsel for sin rolle i mere 2500 ransomware-angreb, hvor af et af dem ramte 800 Coop-butikker.

Artikel top billede

Et medlem af hackergruppen Revil er blevet dømt til 13 år og syv måneders fængsel i en amerikansk domstol for et ransomware-angreb, der blandt andet gik udover 800 svenske Coop-butikker.

Den dømte, Yarosloav Vasinskyi, er en 24-årig ukrainsk statsborger. Han skal udover fængselsstraffen også betale 16 millioner dollar i erstatning for rollen i intet mindre end 2500 ransomware-angreb, hvor der blev forlangt mere end 700 millioner dollar i løsesum.

"Som strafudmålingen viser, arbejder Justitsministeriet sammen med vores internationale partnere og bruger alle værktøjer til vores rådighed for at identificere cyberkriminelle, beslaglægge deres ulovlige fortjeneste og holde dem ansvarlige for deres forbrydelser," siger den amerikanske justitsminister Merrick B. Garland i en pressemeddelelse.

Butikker måtte holde lukket

Et af angreb som han stod bag var et omfattende angreb på den amerikanske softwarevirkomhed Kaseya, der blandt andet havde Coop i Sverige om en af sine kunde

Hackerne krævede, at Kaseya belate 438 millioner kroner i løsepenge, og samtidig blev selskabet it-sytemerne og dermed også dets kunder holdt som gidsler.

For Coop i Sverige var konsekvensen, at 800 butikker måtte holde lukket i dagevis, fordi deres kassesystemer var blevet lammet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse