Han stod bag et hackerangreb der lukkede 800 Coop-butikker - nu er han dømt

En i dag 24-årig hacker er et blevet i dømt 13 år fængsel for sin rolle i mere 2500 ransomware-angreb, hvor af et af dem ramte 800 Coop-butikker.

Artikel top billede

Et medlem af hackergruppen Revil er blevet dømt til 13 år og syv måneders fængsel i en amerikansk domstol for et ransomware-angreb, der blandt andet gik udover 800 svenske Coop-butikker.

Den dømte, Yarosloav Vasinskyi, er en 24-årig ukrainsk statsborger. Han skal udover fængselsstraffen også betale 16 millioner dollar i erstatning for rollen i intet mindre end 2500 ransomware-angreb, hvor der blev forlangt mere end 700 millioner dollar i løsesum.

"Som strafudmålingen viser, arbejder Justitsministeriet sammen med vores internationale partnere og bruger alle værktøjer til vores rådighed for at identificere cyberkriminelle, beslaglægge deres ulovlige fortjeneste og holde dem ansvarlige for deres forbrydelser," siger den amerikanske justitsminister Merrick B. Garland i en pressemeddelelse.

Butikker måtte holde lukket

Et af angreb som han stod bag var et omfattende angreb på den amerikanske softwarevirkomhed Kaseya, der blandt andet havde Coop i Sverige om en af sine kunde

Hackerne krævede, at Kaseya belate 438 millioner kroner i løsepenge, og samtidig blev selskabet it-sytemerne og dermed også dets kunder holdt som gidsler.

For Coop i Sverige var konsekvensen, at 800 butikker måtte holde lukket i dagevis, fordi deres kassesystemer var blevet lammet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect