SAP klar med ny kontrakt til topchef Christian Klein - stifter Hasso Plattner forlader SAP

Efter 52 år er den sidste SAP-stifter og magfulde bestyrelsesformand på vej ud af virksomheden. Ny afløser står klar i kulissen mens direktøren får tre år mere - midt i stor strategisk satsning på cloud og AI.

Artikel top billede

44-årige SAP CEO Christian Klein får tre år mere på posten. (Foto: Lars Jacobsen)

15. maj bliver en skiftedag for den store tysk-stiftede softwarevirksomhed SAP, når SAPs medstifter og mangeårige formand for bestyrelsen, Hasso Plattner, formelt trækker sig på SAPs generalforsamling for aktionærer.

Hasso Plattner, der fejrede sin 80-års fødselsdag i januar, var en af fem tidligere IBM-ansatte, Dietmar Hopp, Hasso Plattner, Claus Wellenreuther, Klaus Tschira og Hans-Werner Hector, som 1. april 1972 etablerede virksomheden SystemAnalyse Programmentwicklung (Systemanalyse og Programudvikling).

Deres idé var at skabe standard erhvervssoftware, der integrerede alle forretningsprocesser og muliggjorde databehandling i realtid.

Men efter 52 år siger SAP nu farvel til den sidste stifters involvering i forretningen, som nu er vokset til at være en af de tre-fire største softwarefirmaer i verden.

Det sker ved en officiel afskedsbegivenhed 16. maj i SAP Arena i Mannheim, Tyskland.

Og mens formandsskiftet kan virke som en formalitet, så er det vigtigt ikke at underkender Hasso Plattners betydning for selvopfattelsen og kulturen internt i SAP - som den sidste stifter har han således flere gange været på scenen med sit soloshow på SAP's allerstørste globale events - og nogle gange næsten længere end den aktuelle direktør.

Afløses af finne med Nokia-baggrund

Som afløser for Hasso Plattner er den finske og 67-årige Pekka Ala-Pietilä foreslået som udpeget efterfølger og vil stille op til valg for en toårig periode.

Pekka Ala-Pietilä bor i Helsinko og har en baggrund som direktør for Nokia Corporation fra 1999 til 2005 og medlem af SAP's tilsynsråd fra 2002 til 2021.

Han var formand for EU-Kommissionens ekspertgruppe om kunstig intelligens fra 2018 til 2020 og formand for Finlands program for kunstig intelligens fra 2017 til 2019.

Ung direktør får tre år mere

Mens formandsposten nu går i arv til Pekka Ala-Pietilä holder SAP dog stadig fast i 44-årige Christian Klein som direktør - i hvert fald de næste tre år.

Klein indtrådte i topledelsen i 2018, blev co-CEO i oktober 2019 indtil SAP samlede rollen hos én CEO i 2020 og gav Klein jobbet.

Under Christian Klein har SAP satset stærkt på at flytte kunderne til SAPs cloud-forretning og introducere kunstig intelligens i forretningssoftwaren.

En strategi, som betød at den tyske software-kæmpe i slutningen af januar 2024 fremlagde en stor omstruktureringsplan, der lagde op til at påvirke syv procent af virksomhedens samlede arbejdsstyrke.

Med 108.000 ansatte på verdensplan, svarer det til cirka 8.000 ansatte.

Skridtet er en del af en større plan, der har til formål at fremskynde vækst, især gennem integrationen af kunstig intelligens, mens SAP bevæger sig mod en mere cloud-centreret fremtid.

Dermed tilslutter SAP sig firmaer som Oracle og Salesforce, som også pt. investerer stort i at få kunstig intelligens ind i deres eksisterende forretningssoftware - ikke mindst fordi den store hype om AI kan få utålmodige og eller nervøse kunder til at lede efter løsninger uden for de store økosystemer, hvis succes netop er afhængig af en stor intern dækningsgrad i virksomhedernes forretningsprocesser.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS