Intels appel til partnere: Hav opdateringen klar inden 31. maj - processorer skal køre langsommere

Intels mest fyrrige processorer skal drosles ned inden månedens udgang.

Artikel top billede

(Foto: Intel PR)

Intels seneste topprocessorer i 13. og 14 generation af Core-familien, de hidsige Core i9 processorer’ kan blive ustabile i driften.

Instabiliteten skyldes strømforbrugeret, skriver netmediet Toms Hardware, hvorfor Intel er i færd med at appellere samtlige af sine bundkort-partnere til at implementere nye profiler for strømbrug.

Bundkort-producenter som Asus og Gigabyte har allerede udsendt BIOS-opdateringer til sine LGA1700 bundkort, som skulle indeholde Intels nye profiler.

De nye profiler vil sætte et lavere loft for, hvor meget strøm en processor kan trække, hvilket vil øge driftssikkerheden, men samtidig sænke strømforbruget – samt også ydelsen.

Intel har dog ikke selv offentliggjort detaljer om behovet for nye strømprofiler, men er i dialog med samtlige bundkort-producenter om at få de nye profiler udsendt og integreret inden 31. maj, lyder det.

Intels forrige strømprofiler har tidligere vist sig at volde problemer under større belastninger af især Core i9-serien samt Core i7-processorer, som kunne sætte ud under spil.

På spil-udbydere Steams forum er tråde omkring problemet dukket op, hvor fejlmeddelsen ’Out of video memory, trying to allocate a rendering ressource’ dokumenteres som værende et problem med processoren og ikke grafikkortet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job