Intels dyreste cpu’er crasher i utide – efter flere måneder aner selskabet stadigvæk ikke hvorfor

Intel døjer med at finde frem til, hvad der skaber fejl og nedbrud i sin dyreste desktop-processorer.

Artikel top billede

(Foto: Intel PR)

Gamere og andre brugere af Intels førende processorer til desktop-maskiner har igennem de seneste måneder været plaget af deres maskiner kunne crashe i utide – typisk mens der spilles.

Flere måneder efter at fejlen blev bredt konstateret, aner selskabet bag processorerne fortsat ikke, hvad der forårsager den uhensigtsmæssige opførsel.

Fejlen blev tidligere sammenkædet med selskabets ’Enhanced Thermal Velocity Boost’ (ETVB) feature, som mistænkes for fejlagtigt at estimere hvilke frekvenser de berørte processorer kan tilgå.

De berørte processorer hører til Intels ’Raptor Lake’ familie, også kendt som 13. og 14. generations Intel Core processorer, hvor det er de hurtigste snurrende processorer fra Core i9 og Core i7 familierne, der skulle udvise den uheldige adfærd.

Intel anerkender problemet, men oplyser at fejlen ikke alene kan tilskrives ETVB-featuren.

”Modsat tidligere udlægninger i medierne, har Intel ikke bekræftet hvor fejlkilden ligger, og fortsætter med at undersøge sagen med sin partnere, for at adressere bruger-henvendelser om stabilitetsproblemer i ulåste 13. og 14. generation Intel Core desktop-processorer (K/KF/KS),” lyder det i en besked fra selskabet til Computerworlds søstermedie PCWorld.

ETVB-featuren er indstillet til kortvarigt at skrue processorens frekvenser op over den maksimale driftsfrekvens, så længe varmeudledningen fra processoren tillader det.

Ifølge netmediets Igorslabs granskning af problemet er ETVB-featuren delvis med til at forårsage problemet, da der kan opstå et mismatch mellem processorens højeste frekvenser og den BIOS-maskinkode, som ligger i enhedens bundkort.

For at adressere problemet opfordrer Intel brugerne til at sikre at ens BIOS er opdateret til microcode 0x125 eller en kommende BIOS dateret fra 19. juli 2024 eller frem.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo