Intels dyreste cpu’er crasher i utide – efter flere måneder aner selskabet stadigvæk ikke hvorfor

Intel døjer med at finde frem til, hvad der skaber fejl og nedbrud i sin dyreste desktop-processorer.

Artikel top billede

(Foto: Intel PR)

Gamere og andre brugere af Intels førende processorer til desktop-maskiner har igennem de seneste måneder været plaget af deres maskiner kunne crashe i utide – typisk mens der spilles.

Flere måneder efter at fejlen blev bredt konstateret, aner selskabet bag processorerne fortsat ikke, hvad der forårsager den uhensigtsmæssige opførsel.

Fejlen blev tidligere sammenkædet med selskabets ’Enhanced Thermal Velocity Boost’ (ETVB) feature, som mistænkes for fejlagtigt at estimere hvilke frekvenser de berørte processorer kan tilgå.

De berørte processorer hører til Intels ’Raptor Lake’ familie, også kendt som 13. og 14. generations Intel Core processorer, hvor det er de hurtigste snurrende processorer fra Core i9 og Core i7 familierne, der skulle udvise den uheldige adfærd.

Intel anerkender problemet, men oplyser at fejlen ikke alene kan tilskrives ETVB-featuren.

”Modsat tidligere udlægninger i medierne, har Intel ikke bekræftet hvor fejlkilden ligger, og fortsætter med at undersøge sagen med sin partnere, for at adressere bruger-henvendelser om stabilitetsproblemer i ulåste 13. og 14. generation Intel Core desktop-processorer (K/KF/KS),” lyder det i en besked fra selskabet til Computerworlds søstermedie PCWorld.

ETVB-featuren er indstillet til kortvarigt at skrue processorens frekvenser op over den maksimale driftsfrekvens, så længe varmeudledningen fra processoren tillader det.

Ifølge netmediets Igorslabs granskning af problemet er ETVB-featuren delvis med til at forårsage problemet, da der kan opstå et mismatch mellem processorens højeste frekvenser og den BIOS-maskinkode, som ligger i enhedens bundkort.

For at adressere problemet opfordrer Intel brugerne til at sikre at ens BIOS er opdateret til microcode 0x125 eller en kommende BIOS dateret fra 19. juli 2024 eller frem.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S