Intels dyreste cpu’er crasher i utide – efter flere måneder aner selskabet stadigvæk ikke hvorfor

Intel døjer med at finde frem til, hvad der skaber fejl og nedbrud i sin dyreste desktop-processorer.

Artikel top billede

(Foto: Intel PR)

Gamere og andre brugere af Intels førende processorer til desktop-maskiner har igennem de seneste måneder været plaget af deres maskiner kunne crashe i utide – typisk mens der spilles.

Flere måneder efter at fejlen blev bredt konstateret, aner selskabet bag processorerne fortsat ikke, hvad der forårsager den uhensigtsmæssige opførsel.

Fejlen blev tidligere sammenkædet med selskabets ’Enhanced Thermal Velocity Boost’ (ETVB) feature, som mistænkes for fejlagtigt at estimere hvilke frekvenser de berørte processorer kan tilgå.

De berørte processorer hører til Intels ’Raptor Lake’ familie, også kendt som 13. og 14. generations Intel Core processorer, hvor det er de hurtigste snurrende processorer fra Core i9 og Core i7 familierne, der skulle udvise den uheldige adfærd.

Intel anerkender problemet, men oplyser at fejlen ikke alene kan tilskrives ETVB-featuren.

”Modsat tidligere udlægninger i medierne, har Intel ikke bekræftet hvor fejlkilden ligger, og fortsætter med at undersøge sagen med sin partnere, for at adressere bruger-henvendelser om stabilitetsproblemer i ulåste 13. og 14. generation Intel Core desktop-processorer (K/KF/KS),” lyder det i en besked fra selskabet til Computerworlds søstermedie PCWorld.

ETVB-featuren er indstillet til kortvarigt at skrue processorens frekvenser op over den maksimale driftsfrekvens, så længe varmeudledningen fra processoren tillader det.

Ifølge netmediets Igorslabs granskning af problemet er ETVB-featuren delvis med til at forårsage problemet, da der kan opstå et mismatch mellem processorens højeste frekvenser og den BIOS-maskinkode, som ligger i enhedens bundkort.

For at adressere problemet opfordrer Intel brugerne til at sikre at ens BIOS er opdateret til microcode 0x125 eller en kommende BIOS dateret fra 19. juli 2024 eller frem.

Læses lige nu

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect