Vigtig opdatering sendes ud: Sikrer at Intel-processorer ikke brænder sammen

Intels udsender et længe ventet fix til 13. og 14. generations Core i5, Core i7 og Core i9 processorer.

Artikel top billede

(Foto: Intel PR)

En vigtig opdatering til Intels problematiske 13. og 14. generations top-processorer er omsider klar.

De første partnere til selskabet, MSI og Asus, er nu klar med opdateringer til de bundkort, der huser de Intel-processorer, som igennem de seneste par år har registreret udfald under pres.

Udfald, der i værste tilfælde har forringet processorernes evne til at ramme de højeste frekvenser, og som senest har fået Intel til at udvide garantien på de berørte processorer.

Med opdateringen følger en revideret ’micro-kode’, som skal styre hvilke frekvenser og tilhørende spændinger, processorerne skal ramme.

Opdateringen sendes ud løbende, hvor MSI’s og Asus’ high-end bundkort i Z790-serien bliver de første til at få den nye software, mens 700- og 600-serierne står til at blive opdateret i de kommende uger. Det skriver PCWorld.

I hvilket omfang den nye mikro-kode vil have indflydelse på processorernes ydelse, oplyses ikke.

Følgende processorer er ifølge Intel potentielt berørt af problemet:

  • Intel Core i5: 13600K, 13600KF, 14600K, 14600KF
  • Intel Core i7: 13700, 13700F, 13700K,13700KF, 13790F, 14700, 14700F, 14700K,14700KF, 14790F
  • Intel Core i9: 13900, 13900F, 13900K,13900KF, 13900KS, 14900, 14900F, 14900K,14900KF, 14900KS
Skulle de allerede udvise svaghedstegn i form af udfald under spil eller tunge regneopgaver, er disse dækket af Intels udvidede garanti – dog alene hvis de er af ’Boxed’ eller ’Tray’ typen.

Intel refererer til tredjeparter, hvis der er tale om samlede systemer med de berørte processorer ombord.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S