Vigtig opdatering sendes ud: Sikrer at Intel-processorer ikke brænder sammen

Intels udsender et længe ventet fix til 13. og 14. generations Core i5, Core i7 og Core i9 processorer.

Artikel top billede

(Foto: Intel PR)

En vigtig opdatering til Intels problematiske 13. og 14. generations top-processorer er omsider klar.

De første partnere til selskabet, MSI og Asus, er nu klar med opdateringer til de bundkort, der huser de Intel-processorer, som igennem de seneste par år har registreret udfald under pres.

Udfald, der i værste tilfælde har forringet processorernes evne til at ramme de højeste frekvenser, og som senest har fået Intel til at udvide garantien på de berørte processorer.

Med opdateringen følger en revideret ’micro-kode’, som skal styre hvilke frekvenser og tilhørende spændinger, processorerne skal ramme.

Opdateringen sendes ud løbende, hvor MSI’s og Asus’ high-end bundkort i Z790-serien bliver de første til at få den nye software, mens 700- og 600-serierne står til at blive opdateret i de kommende uger. Det skriver PCWorld.

I hvilket omfang den nye mikro-kode vil have indflydelse på processorernes ydelse, oplyses ikke.

Følgende processorer er ifølge Intel potentielt berørt af problemet:

  • Intel Core i5: 13600K, 13600KF, 14600K, 14600KF
  • Intel Core i7: 13700, 13700F, 13700K,13700KF, 13790F, 14700, 14700F, 14700K,14700KF, 14790F
  • Intel Core i9: 13900, 13900F, 13900K,13900KF, 13900KS, 14900, 14900F, 14900K,14900KF, 14900KS
Skulle de allerede udvise svaghedstegn i form af udfald under spil eller tunge regneopgaver, er disse dækket af Intels udvidede garanti – dog alene hvis de er af ’Boxed’ eller ’Tray’ typen.

Intel refererer til tredjeparter, hvis der er tale om samlede systemer med de berørte processorer ombord.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College