Regeringen ser store muligheder i udvikling af udstyr til elektronisk krigsførelse i Danmark

Regeringen er på vej med en fond, der skal pumpe penge ind i den danske forsvarsindustri.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Regeringen sætter gang i etableringen af en særlig forsvarsfond under den statslige eksport- og investeringsfond Eifo.

Den skal anvendes til at investere penge i den danske forsvarsindustri, som ifølge regeringen har brug for et ‘kraftigt skub i ryggen,’ hvis den skal blive større end i dag.

Planerne blev mandag præsenteret af forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) og erhvervsminister Morten Bødskov (S).

Ifølge Børsen omsætter den danske forsvarsindustri tre-fire milliarder kroner om året og består af omkring 500 virksomheder, hvoraf de 25 står for langt størstedelen. 80 procent af omsætningen hentes via eksport.

Troels Lund Poulsen sagde mandag, at et af formålene med fonden blandt andet er at understøtte udviklingen af helt nye produkter herhjemme.

Her er forskellige former for udstyr til elektronisk krigsførelse oplagt.

“Jeg mener, at der er et meget stort perspektiv omkring elektronisk krigsførelse. Det kan både være droneteknologi, men det kan også være jamming (støjsending, der kan hindre fjendtlig kommunikation,red.) og andre ting, der går ind i den kategori. Der er et helt spektrum af nye våbensystemer, og nogle af dem kender jeg heller ikke engang i dag, fordi de er ikke udviklet,” sagde han ifølge Børsen.

Den holdning deles af DI, som peger på, at Danmark bør fokusere på enkelte områder fremfor at satse bredt.

DI mener, at det kunne være udvikling og produktion af eksempelvis droner, udstyr til overvågning, AI og kvantemekanik.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos