Regeringen ser store muligheder i udvikling af udstyr til elektronisk krigsførelse i Danmark

Regeringen er på vej med en fond, der skal pumpe penge ind i den danske forsvarsindustri.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Regeringen sætter gang i etableringen af en særlig forsvarsfond under den statslige eksport- og investeringsfond Eifo.

Den skal anvendes til at investere penge i den danske forsvarsindustri, som ifølge regeringen har brug for et ‘kraftigt skub i ryggen,’ hvis den skal blive større end i dag.

Planerne blev mandag præsenteret af forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) og erhvervsminister Morten Bødskov (S).

Ifølge Børsen omsætter den danske forsvarsindustri tre-fire milliarder kroner om året og består af omkring 500 virksomheder, hvoraf de 25 står for langt størstedelen. 80 procent af omsætningen hentes via eksport.

Troels Lund Poulsen sagde mandag, at et af formålene med fonden blandt andet er at understøtte udviklingen af helt nye produkter herhjemme.

Her er forskellige former for udstyr til elektronisk krigsførelse oplagt.

“Jeg mener, at der er et meget stort perspektiv omkring elektronisk krigsførelse. Det kan både være droneteknologi, men det kan også være jamming (støjsending, der kan hindre fjendtlig kommunikation,red.) og andre ting, der går ind i den kategori. Der er et helt spektrum af nye våbensystemer, og nogle af dem kender jeg heller ikke engang i dag, fordi de er ikke udviklet,” sagde han ifølge Børsen.

Den holdning deles af DI, som peger på, at Danmark bør fokusere på enkelte områder fremfor at satse bredt.

DI mener, at det kunne være udvikling og produktion af eksempelvis droner, udstyr til overvågning, AI og kvantemekanik.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet