Regeringen ser store muligheder i udvikling af udstyr til elektronisk krigsførelse i Danmark

Regeringen er på vej med en fond, der skal pumpe penge ind i den danske forsvarsindustri.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Regeringen sætter gang i etableringen af en særlig forsvarsfond under den statslige eksport- og investeringsfond Eifo.

Den skal anvendes til at investere penge i den danske forsvarsindustri, som ifølge regeringen har brug for et ‘kraftigt skub i ryggen,’ hvis den skal blive større end i dag.

Planerne blev mandag præsenteret af forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) og erhvervsminister Morten Bødskov (S).

Ifølge Børsen omsætter den danske forsvarsindustri tre-fire milliarder kroner om året og består af omkring 500 virksomheder, hvoraf de 25 står for langt størstedelen. 80 procent af omsætningen hentes via eksport.

Troels Lund Poulsen sagde mandag, at et af formålene med fonden blandt andet er at understøtte udviklingen af helt nye produkter herhjemme.

Her er forskellige former for udstyr til elektronisk krigsførelse oplagt.

“Jeg mener, at der er et meget stort perspektiv omkring elektronisk krigsførelse. Det kan både være droneteknologi, men det kan også være jamming (støjsending, der kan hindre fjendtlig kommunikation,red.) og andre ting, der går ind i den kategori. Der er et helt spektrum af nye våbensystemer, og nogle af dem kender jeg heller ikke engang i dag, fordi de er ikke udviklet,” sagde han ifølge Børsen.

Den holdning deles af DI, som peger på, at Danmark bør fokusere på enkelte områder fremfor at satse bredt.

DI mener, at det kunne være udvikling og produktion af eksempelvis droner, udstyr til overvågning, AI og kvantemekanik.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. september 2025 ansat Lars Peter Met Pedersen som Sales Manager - Datacenter. Han skal især beskæftige sig med salg af løsninger til det danske datacenter marked og være det rådgivende bindeled mellem kunde og producent. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S