Regeringen ser store muligheder i udvikling af udstyr til elektronisk krigsførelse i Danmark

Regeringen er på vej med en fond, der skal pumpe penge ind i den danske forsvarsindustri.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Regeringen sætter gang i etableringen af en særlig forsvarsfond under den statslige eksport- og investeringsfond Eifo.

Den skal anvendes til at investere penge i den danske forsvarsindustri, som ifølge regeringen har brug for et ‘kraftigt skub i ryggen,’ hvis den skal blive større end i dag.

Planerne blev mandag præsenteret af forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) og erhvervsminister Morten Bødskov (S).

Ifølge Børsen omsætter den danske forsvarsindustri tre-fire milliarder kroner om året og består af omkring 500 virksomheder, hvoraf de 25 står for langt størstedelen. 80 procent af omsætningen hentes via eksport.

Troels Lund Poulsen sagde mandag, at et af formålene med fonden blandt andet er at understøtte udviklingen af helt nye produkter herhjemme.

Her er forskellige former for udstyr til elektronisk krigsførelse oplagt.

“Jeg mener, at der er et meget stort perspektiv omkring elektronisk krigsførelse. Det kan både være droneteknologi, men det kan også være jamming (støjsending, der kan hindre fjendtlig kommunikation,red.) og andre ting, der går ind i den kategori. Der er et helt spektrum af nye våbensystemer, og nogle af dem kender jeg heller ikke engang i dag, fordi de er ikke udviklet,” sagde han ifølge Børsen.

Den holdning deles af DI, som peger på, at Danmark bør fokusere på enkelte områder fremfor at satse bredt.

DI mener, at det kunne være udvikling og produktion af eksempelvis droner, udstyr til overvågning, AI og kvantemekanik.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job