Regeringen ser store muligheder i udvikling af udstyr til elektronisk krigsførelse i Danmark

Regeringen er på vej med en fond, der skal pumpe penge ind i den danske forsvarsindustri.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Regeringen sætter gang i etableringen af en særlig forsvarsfond under den statslige eksport- og investeringsfond Eifo.

Den skal anvendes til at investere penge i den danske forsvarsindustri, som ifølge regeringen har brug for et ‘kraftigt skub i ryggen,’ hvis den skal blive større end i dag.

Planerne blev mandag præsenteret af forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) og erhvervsminister Morten Bødskov (S).

Ifølge Børsen omsætter den danske forsvarsindustri tre-fire milliarder kroner om året og består af omkring 500 virksomheder, hvoraf de 25 står for langt størstedelen. 80 procent af omsætningen hentes via eksport.

Troels Lund Poulsen sagde mandag, at et af formålene med fonden blandt andet er at understøtte udviklingen af helt nye produkter herhjemme.

Her er forskellige former for udstyr til elektronisk krigsførelse oplagt.

“Jeg mener, at der er et meget stort perspektiv omkring elektronisk krigsførelse. Det kan både være droneteknologi, men det kan også være jamming (støjsending, der kan hindre fjendtlig kommunikation,red.) og andre ting, der går ind i den kategori. Der er et helt spektrum af nye våbensystemer, og nogle af dem kender jeg heller ikke engang i dag, fordi de er ikke udviklet,” sagde han ifølge Børsen.

Den holdning deles af DI, som peger på, at Danmark bør fokusere på enkelte områder fremfor at satse bredt.

DI mener, at det kunne være udvikling og produktion af eksempelvis droner, udstyr til overvågning, AI og kvantemekanik.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura