Streaming: Mere Rings of Power til august – og trailer ude allerede nu

Så er der endelig premieredato på anden sæson af Lord of the Rings: The Rings of Power, og den helt nye trailer ser ganske lovende ud.

Artikel top billede

Allerførst et løfte: Vi har de sidste måneder skrevet en del om Tolkien, Midgård, hobbitter og Ringenes Herre, så nu kommer der til at gå et stykke tid, før vi gør det igen.

Men først er der altså ingen vej uden om at dele nyheden om, at anden sæson af The Lord of the Rings: The Rings of Power får premiere 29. august på Amazon Prime TV.

Samtidig er en spritny og meget flot trailer ude, og den ligger lige her.

Med et budget på en milliard amerikanske dollar er The Rings of Power det mest kostbare tv-show, der nogensinde er sat i produktion.

Oprindeligt var der også enorme forventninger til serien, da den havde premiere i 2022. Særligt fordi Peter Jackson tyve år gamle, banebrydende og Oscarhøstende filmtrilogi havde sat helt nye standarder.

Alligevel sad mange Tolkien- og fantasyfans tilbage med en lidt flad smag i munden efter første sæson. Det var der flere gode grunde til.

For eksempel tog serien – der finder sted tusinder af år før krigen om Herskerringen – sig en del friheder i forhold Tolkiens originale værker.

Samtidig levede hverken tempo, karaktérudvikling eller manuskript rigtig op til forventningerne.

Her skete i lange stræk simpelthen alt, alt for lidt. Og det, der faktisk skete, var ofte både kryptisk og sært uvedkommende.

Dét har både anmeldere og fans over hele verden sagt højt og tydeligt de seneste to år.

Så mon ikke producenterne har hyret et par indebrændte orker til at svinge pisken over manuskriptforfatterne for at sikre, at de leverer varen i sæson to?

Det er trods alt nok de færreste, der har lyst til at stå skoleret overfor Jeff Bezos og hans løjtnanter i Amazon-koncernen for at forklare, at de beklageligvis kom til at tabe en milliard dollars og en af verdens mest kostbare og elskede underholdningsfranchises på jorden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S