Streaming: Mere Rings of Power til august – og trailer ude allerede nu

Så er der endelig premieredato på anden sæson af Lord of the Rings: The Rings of Power, og den helt nye trailer ser ganske lovende ud.

Artikel top billede

Allerførst et løfte: Vi har de sidste måneder skrevet en del om Tolkien, Midgård, hobbitter og Ringenes Herre, så nu kommer der til at gå et stykke tid, før vi gør det igen.

Men først er der altså ingen vej uden om at dele nyheden om, at anden sæson af The Lord of the Rings: The Rings of Power får premiere 29. august på Amazon Prime TV.

Samtidig er en spritny og meget flot trailer ude, og den ligger lige her.

Med et budget på en milliard amerikanske dollar er The Rings of Power det mest kostbare tv-show, der nogensinde er sat i produktion.

Oprindeligt var der også enorme forventninger til serien, da den havde premiere i 2022. Særligt fordi Peter Jackson tyve år gamle, banebrydende og Oscarhøstende filmtrilogi havde sat helt nye standarder.

Alligevel sad mange Tolkien- og fantasyfans tilbage med en lidt flad smag i munden efter første sæson. Det var der flere gode grunde til.

For eksempel tog serien – der finder sted tusinder af år før krigen om Herskerringen – sig en del friheder i forhold Tolkiens originale værker.

Samtidig levede hverken tempo, karaktérudvikling eller manuskript rigtig op til forventningerne.

Her skete i lange stræk simpelthen alt, alt for lidt. Og det, der faktisk skete, var ofte både kryptisk og sært uvedkommende.

Dét har både anmeldere og fans over hele verden sagt højt og tydeligt de seneste to år.

Så mon ikke producenterne har hyret et par indebrændte orker til at svinge pisken over manuskriptforfatterne for at sikre, at de leverer varen i sæson to?

Det er trods alt nok de færreste, der har lyst til at stå skoleret overfor Jeff Bezos og hans løjtnanter i Amazon-koncernen for at forklare, at de beklageligvis kom til at tabe en milliard dollars og en af verdens mest kostbare og elskede underholdningsfranchises på jorden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos