Streaming: Meget mere Dune lige om hjørnet

Til efteråret blændes op for en meget tidlig forløber til de succesfulde Dune-film – nemlig serien Dune: Prophecy, der også har en dansk skuespiller højt på rollelisten. I sidste uge kom en helt ny trailer på gaden.

Artikel top billede

Denis Villeneuves foreløbigt to Dune-film – en tredje og angiveligt afsluttende er på vej – har genoplivet interessen for Frank Herberts klassiske space opera.

Historierne har da også det hele; modstræbende messiasfigurer, perverterede og voldsparate undertrykkere, ædle oprørere, galaktisk krig og naturligvis ørkenplaneten Arrakis, hvor man finder et bevidsthedsudvidende og rasende kostbart krydderi samt orme på størrelse med intercitytog på steroider.

Filmenes modtagelse og indtjening har levet op til de ellers meget høje forventninger og har fået selskabet bag til at sætte turbo på produktionen af serien Dune: Prophecy, der bygger på bogen Sisterhood of Dune af Brian Herbert og Kevin J. Anderson.

I sidste uge frigav HBO Max – eller bare MAX, som tjenesten er ved at skifte navn til – så en helt ny trailer til serien. Samtidig har man offentliggjort, at den får premiere til efteråret.

Men hvor Dune-filmene handler om Paul Atriedes’ vej fra forsagt adelsspire til oprørsleder, så finder Dune: Prophecy sted 10.000 år før. Nemlig omkring tidspunktet for grundlæggelsen af det mystiske søsterskab Bene Gesserit, som også Paul Atriedes mor siden bliver medlem af.

I Dune-universet spiller medlemmerne af Bene Gesserit sædvanligvis en afgørende rolle i de konstante magtkampe, som udspiller sig. Samtidig har de magtfulde psykiske og pseudomagiske evner.

Hvilket jo er frygteligt praktisk, når man er grå eminence bag mange af de ambitiøse mennesker, der gerne vil være galaktisk kejser i stedet for den galaktiske kejser. Men vil man derudover vide mere om plottet, er der indtil videre ingen vej uden om at læse bogen bag.

Til gengæld er store dele af rollelisten kendt stof, og man kan bl.a. se frem til så solide kræfter som Emily Watson, Olivia Williams, Travis Fimmel og Mark Strong.

I en af de ledende roller som prinsesse Ynez finder man desuden en skuespiller, der helt sikkert vil vække genkendelse herhjemme – nemlig danske Sarah-Sofie Boussnina.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo