Nvidia smadrer alle forventninger: Salget af AI-chips eksploderer

Efterspørgslen på AI-chips fortsætter ufortrødent - Nvidias omsætning voksede 262 procent i første kvartal 2024.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Investorerne på verdens aktiemarkeder holdt vejret i går. Alle ventede på, at den amerikanske chipgigant Nvidia skulle præsentere det regnskab, der kom ud sent i går aftes.

Kunne Nvidia leve op til de massive forventninger? Kan de fortsætte væksten? Er interessen for Nvidias AI-chips stadig lige så stor?

Svaret har vi nu, og det er et rungende ja til alle tre spørgsmål.

Nvidia smadrede analytikernes forventninger i deres regnskab for første kvartal 2024.

Nvidia rapporterede en omsætning i første kvartal på 26,04 milliarder dollar - hvilket er en fremgang på 262 procent i forhold til samme kvartal sidste år. Analytikerne havde forventet en omsætning på 24,65 milliarder dollar.

Efterspørgslen efter Nvidias chips er uden sidestykke, da virksomheder bruger milliarder på at anskaffe avancerede halvledere til at drive datacentre, der er i stand til at behandle komplekse AI-opgaver.

Derfor er Nvidias salg til datacentersegmentet også det klart største forretningsben. Omsætningen til datacentre voksede til 22,6 milliarder dollar i første kvartal 2024 og oversteg dermed forventningerne på 21,3 milliarder dollar.

Også på bundlinjen leverer Nvidia.

Det justerede driftsresultat lyder i første kvartal 2024 på 18 milliarder dollar - svarende til 124 milliarder kroner – hvilket er en fremgang på 481 procent sammenlignet med første kvartal 2023. Analytikerne havde regnet med et driftsresultat på 16,5 milliarder dollar.

“Vi er klar til vores næste vækstbølge,” skriver Nvidia-CEO, Jensen Huang, i regnskabet.

Her skrev han samtidig, at Nvidias kommende generation af chips – flagskibsproduktet Blackwell – er i fuld produktion.

Nvidia annoncerede samtidig med regnskabet et aktiesplit i forholdet 10:1.

Siden 1. januar 2024 er Nvidia-aktien steget 97 procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S