AWS vil fortsætte investeringstogt i EU: Vil smide milliarder i italiensk cloud-infrastruktur

AWS er i gang med at styrke sin position på det europæiske cloud-marked og vil nu også investere i støvlelandets cloud-infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Qëndrim Fazliu)

Amazons cloud-forretning Amazon Web Services (AWS) er i gang med at forhandle en milliardinvestering, der skal føre til en udvidelse af datacentre i Italien.

Denne udvidelse er en del af tech-gigantens strategi for at styrke sin cloud-tilstedeværelse i Europa.

Det skriver Reuters.

Kommer efter milliardinvesteringer i Frankrig, Spanien og Tyskland

Forhandlingerne, der ifølge mediet pågår med den italienske regering, kommer i kølvandet på en række store investeringer i andre EU-lande, som AWS har præsenteret i de seneste par uger.

AWS åbnede sin første cloud-region i Italien i 2020 som led i en plan om at investere to milliarder euro, svarende til lige under 15 milliarder kroner, frem til 2029.

Nogle af AWS' prominente kunder i Italien omfatter luksusbilmærket Ferrari og forsikringsselskabet Assicurazioni Generali.

Forleden annoncerede AWS en investering på 15,7 milliarder euro (117 milliarder kroner) i datacentre i Spaniens nordøstlige Aragon-region, hvilket er en markant opjustering fra den tidligere plan fra 2021, der omfattede 2,5 milliarder euro over ti år.

Ifølge Reuters' kilder vil investeringen i Italien dog næppe være lige så stor, som dem man har set i hverken Spanien, Frankrig eller Tyskland.

I Tyskland har selskabet nemlig planlagt at investere 58 milliarder kroner frem til 2040.

Derudover bygger AWS infrastruktur til at levere cloud-tjenester til telekomkunder, hvilket kræver betydelige ressourcer. Tidligere på måneden annoncerede Telefonica Deutschland, at de vil flytte 1 million kunder til AWS' cloud.

Investeringer i cloud er i stigning igen

Sidste år offentliggjorde AWS planer om at lagre data på servere placeret i EU for at beskytte databeskyttelsen for regeringer og kunder i stærkt regulerede industrier.

Samtidig rapporterer analytikere ifølge Reuters, at mange store virksomheder igen begynder at investere i cloud efter en pause sidste år. Interessen for kunstig intelligens er med til at drive væksten i det 270 milliarder dollars store cloud-infrastrukturmarked.

AWS' konkurrenter også gjort store investeringer i Italien og i resten af Europa.

I 2020 indgik Googles moderselskab Alphabet en aftale om at levere cloud-tjenester til Italiens største bank, Intesa Sanpaolo, og har investeret 1 milliard euro (cirka 7,5 milliarder kroner) i landet for at etablere de to cloud-regioner, som Intesa benytter.

Microsoft annoncerede sidste år lanceringen af sin første cloud-region i Italien som en del af en investeringsplan på 1,5 milliarder dollars, der blev offentliggjort i 2020, svarende til lidt mere end 10 milliarder kroner.

Forleden smed Microsoft 30 milliarder kroner i selskabets franske AI- og cloud-aktiviteter.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect