EU's øverste cybersikkerhedschef: Forstyrrende angreb er fordoblet - mange kædes sammen med Rusland

Forstyrrende hacktivist-angreb stiger fortsat, og Juhan Lepassaar, som er leder af Det Europæiske Agentur for Cybersikkerhed (ENISA) frygter, at disse grupper vil målrette angreb mod europæiske vælgere i forbindelse med det kommende Europa-Parlamentsvalg.

Artikel top billede

(Foto: Socrates Baltagiannis / Socrates Baltagiannis)

I de seneste måneder er antallet af forstyrrende cyberangreb - hvoraf mange kan spore stil russiskstøttede grupper - fordoblet i EU. Det siger EU's øverste cybersikkerhedschef.

Cyberangreb, der er motiveret af geopolitiske spændinger har været støt stigende siden Ruslands invasion af Ukraine i februar 2022.

I det seneste halve år er der faktisk sket en fordobling i antallet af disse angreb.

Det siger Juhan Lepassaar, som er leder af Det Europæiske Agentur for Cybersikkerhed (ENISA) til AP.

"Antallet af hacktivist-angreb mod europæisk infrastruktur – trusselsaktører hvis hovedformål er at forårsage forstyrrelse – er fordoblet fra fjerde kvartal af 2023 til første kvartal af 2024," siger Lepassaar til mediet og kalder det en betydelig stigning.

AI gør det lettere at målrette vælgere med misinformation

Ifølge Juhan Lepassaar, så er det kendetegnende for angrebsmetoderne – selvom de for det meste mislykkedes – at de ofte er blevet afprøvet i Ukraine, før de bliver udvidet til EU-lande.

"Dette er en del af den russiske aggressionskrig, som de kæmper fysisk i Ukraine, men digitalt også på tværs af Europa," siger han.

Udviklingen inden for AI-værktøjer har samtidig gjort det lettere at udsætte eksempelvis vestlige vælgere, der går til stemmeurnerne i år - i både EU, USA og Storbritannien - for målrettet vildledende eller decideret falske nyheder i form af realistiske video- og lydklip, der også kendes som 'deepfakes'.

Juhan Lepassaar kalder denne AI-drevne desinformation for en stor trussel.

En lignende advarsel kom tidligere denne måned fra USA’s direktør for national efterretning, Avril Haines, der sagde, at teknologiske fremskridt vil gøre flere nationer og grupper i stand til at lancere effektive desinformationskampagner.

Derfor har ENISA ledet øvelser og intense konsultationer for at styrke modstandsdygtigheden af valgrelaterede agenturer i EU de sidste syv måneder, lyder det.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S