Gangsterne fra Birmingham vender tilbage - spillefilm på vej

Oscar-vinderen Cillian Murphy skal endnu engang spille hårdkogt boss i Peaky Blinders-klanen.

Artikel top billede

Siden første sæson udkom i 2013 er “Peaky Blinders” blevet én af de mest populære serier på Netflix.

Serien har blandt andet fået ros for det velskrevne plot, de komplekse karakterer, enestående casting og bundsolidt skuespil.

I serien følger man en gruppe gangstere, der gennem brutale metoder hærger og kontrollerer store dele af Birmingham i tiden efter Første Verdenskrig.

Banden, der er inspireret af en virkelig gruppe af samme navn, er blandt andet kendt for at gå i stilfulde jakkesæt og for at sy barberblade ind i deres sixpence-hatte.

Oscar-vinderen Cillian Murphy spiller den brutale og intelligente leder Thomas Shelby. Han akkompagneres blandt andre af sine to brødre, Arthur og John, der spilles af henholdsvis Paul Anderson og Joe Cole.

Der har været hele seks sæsoner indtil videre, hvoraf den seneste fik premiere på Netflix i 2022.

Men nu har skaberen af serien, Steven Knight, besluttet, at “Peaky Blinders”-universet skal udvides - denne gang med en film.

Den vil angiveligt foregå i starten af Anden Verdenskrig og vil således markere en afslutning på serien.

Hvem der helt præcist er med i filmen, er endnu ikke blevet bekræftet. Dog med én undtagelse: ”Oppenheimer”-stjernen Cillian Murphy kommer igen til at spille Thomas Shelby.

Der er endnu ikke udgivet nærmere information om filmen. Det vides blot, at der tages hul på produktion og optagelser i september.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse