Microsoft står skoleret: Bliver grillet for selskabets ringe sikkerhed og aktiviteter i Kina

Brad Smith måtte stå skoleret og forsvare Microsoft ved Repræsentanternes Hus i USA.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts Brad Smith måtte torsdag svare på spørgsmål fra sikkerhedspanelet ved Repræsentanternes Hus i USA.

Det sker efter to cyberangreb, hvor kinesiske hackere trængte igennem Microsoft-konti hos den amerikanske regering og fik adgang til 60.000 dokumenter, og hvor russiske hackere trængte igennem sikkerhedsnettet hos selve Microsoft og fik adgang til mailkonti hos en række chefer hos Microsoft, måtte Microsofts Brad Smith i dag stå skoleret.

Derfor skulle Brad Smith, som er næstkommanderende i Microsoft, besvare spørgsmål, om Microsofts manglende evner til at forhindre disse angreb og om Microsofts egen tilknytning til Kina, skriver Reuters.

Microsoft er en af de absolut vigtigste virksomheder for inden for teknologi og sikkerhed for den amerikanske regering, så lovgiverne er ikke tilfredse, hvis der ikke er styr på tingene.

"Microsoft er en af ​​den føderale regerings vigtigste teknologi- og sikkerhedspartnere, men vi har ikke råd til at tillade, at vigtigheden af ​​dette forhold muliggør selvtilfredshed eller forstyrrer vores tilsyn," siger Bennie Thompson fra det demokratiske parti ifølge mediet.

USA’s Cyber ​​Safety Review Board (CSRB) udgav en rapport med sønderlemmende kritik af Microsoft i forbindelse med hacket fra de kinesiske hackere, og dette anerkender Brad Smith.

"Vi påtager os ansvaret for hvert eneste fund i CSRB-rapporten," sagde han.

Microsoft har siden påbegyndt procedurer for at forbedre sikkerheden.

Smith understreger, at der er mange fjender i Kina, Rusland og Iran. Til kritikken om, at Microsoft ikke selv opdagede hacket, men at de amerikanske myndigheder selv opdagede det, svarede han, at det er sådan det bør være, da ingen enhed i et økosystem kan se alt.

Dette var kongresmedlem Thompson dog ikke tilfreds med, da han mener, at det er den slags, regeringen betaler Microsoft for.

Kina var i fokus

Brad Smith og Microsoft fik også kritik for selskabets aktiviteter i Kina, da det var kinesiske hackere, som havde angrebet staten.

"Microsofts tilstedeværelse i Kina skaber en blanding af komplekse udfordringer og risici," sagde kongresmedlem for republikanerne Mark Green, som er formand for panelet.

Hertil svarer Brad Smith, at kun 1,5 procent af Microsofts omsætning er i Kina, og at selskabet arbejder på at reducere sin tilstedeværelse af ingeniører i landet.

Microsoft har i sidste måned meddelt en række medarbejdere, at de bør overveje at flytte fra Kina.

Det drejer sig om 700-800 Microsoft-medarbejdere, der for langt de flestes vedkommende har kinesisk nationalitet og arbejder med maskinlæring og andre opgaver relateret til cloud computing.

Microsoft har tilbudt dem at flytte tæt på andre af tech-gigantens kontorer i USA, Irland, Australien og New Zealand.

"Det at tilbyde interne muligheder er en regelmæssig del af at lede vores globale forretning. Som en del af denne proces delte vi en frivillig intern overførselsmulighed med en undergruppe af medarbejdere," meddelte Microsoft i et skriftligt svar til Reuters.

Det er dog ikke længere tid siden end marts 2022, at Microsoft åbnede en helt ny Azure-region i det nordlige Kina, hvilket blev den femte Azure-region i landet.

"Vi ser hurtigt voksende behov for globale offentlige cloud-tjenester på det kinesiske marked, både fra multinationale virksomheder, der kommer til Kina, kinesiske virksomheder, der søger global tilstedeværelse, og digitalt at transformere deres forretning og processer i cloud - det er det stærke momentum, der driver os til at fortsætte med at udvide og opgradere vores cloud-tjenester i næsten otte år her i Kina."

Sådan sagde Dr. Hou Yang, Microsofts Corporate Vice President Chairman og CEO for Microsoft Greater China Region (GCR) i en meddelelse.

Og tilbage i slutningen af sidste måned annoncerede Microsoft et samarbejde med det kinesiske konglomerat Tencent om at få Android-apps til Windows 11 i Kina.

Det er altså et land, hvor Microsoft har brugt ressourcer på at vokse i de senere år.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S