Udenlandske netbutikker snyder med moms - SKAT udskriver regninger for 305 millioner kroner

Når danskerne køber varer og ydelser i udlandet, kontrollerer Skattestyrelsen, om butikkerne har betalt korrekt moms. I 2023 fandt styrelsen fejl i 9 ud af 10 kontrollerede butikker.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Danske husholdninger køber i stigende grad varer og ydelser på nettet, men hvor danskernes samlede indkøb på nettet er stabiliseret inden for de seneste år, stiger e-grænsehandlen – altså danskernes køb i udenlandske netbutikker.

I de seneste år er den samlede e-handel i Danmark nået op på næsten 200 milliarder kroner - heraf udgør køb i udenlandske netbutikker cirka 50 milliarder kroner.

Når danskerne køber varer i udenlandske netbutikker, er det virksomhedens ansvar at sørge for, at der afregnes korrekt moms. Men måske ikke så overraskende viser Skattestyrelsens kontroller, at mange udenlandske netbutikker ikke angiver moms korrekt.

Derfor har Skattestyrelsen i en årrække haft tilladelse fra Skatterådet til at gennemføre kontroller af udenlandske netbutikkers momsregistrering.

"Det er vigtigt, at der er lige konkurrencevilkår for danske og udenlandske netbutikker, som sælger varer til danskerne. Skatte- og momsindtægterne er med til at finansiere vores fælles velfærdssamfund," siger skatteminister Jeppe Bruus i en pressemeddelelse.

"Derfor glæder det mig, at Skattestyrelsens målrettede kontroller på området bliver mere effektive. Det er med til at sikre, at alle bidrager," fortsætter ministeren.

Siden 2018 har Skattestyrelsen gennemført mere end 1.700 kontroller af udenlandske netbutikker, som har ført til, at styrelsen har udsendt skatteregninger for skyldig moms til en værdi af knap 305 millioner kroner.

I samme periode er styrelsens kontroller blevet mere præcise. I 2023 har Skattestyrelsen således fundet manglende momsangivelse hos 91 procent af de kontrollerede netbutikker. Til sammenligning fandt styrelsen fejl i 57 procent af de kontrollerede netbutikker i 2018.

"I takt med at danskernes internethandel er vokset, er de fysiske grænser mellem Danmark og resten af verden blevet mindre. Det er positivt for både virksomhederne og forbrugerne. Det betyder samtidig, at der er behov for effektive ordninger på tværs af landegrænserne, så vi sikrer, at virksomhederne overholder de fælles spilleregler," siger skatteministeren.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job