Udenlandske netbutikker snyder med moms - SKAT udskriver regninger for 305 millioner kroner

Når danskerne køber varer og ydelser i udlandet, kontrollerer Skattestyrelsen, om butikkerne har betalt korrekt moms. I 2023 fandt styrelsen fejl i 9 ud af 10 kontrollerede butikker.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Danske husholdninger køber i stigende grad varer og ydelser på nettet, men hvor danskernes samlede indkøb på nettet er stabiliseret inden for de seneste år, stiger e-grænsehandlen – altså danskernes køb i udenlandske netbutikker.

I de seneste år er den samlede e-handel i Danmark nået op på næsten 200 milliarder kroner - heraf udgør køb i udenlandske netbutikker cirka 50 milliarder kroner.

Når danskerne køber varer i udenlandske netbutikker, er det virksomhedens ansvar at sørge for, at der afregnes korrekt moms. Men måske ikke så overraskende viser Skattestyrelsens kontroller, at mange udenlandske netbutikker ikke angiver moms korrekt.

Derfor har Skattestyrelsen i en årrække haft tilladelse fra Skatterådet til at gennemføre kontroller af udenlandske netbutikkers momsregistrering.

"Det er vigtigt, at der er lige konkurrencevilkår for danske og udenlandske netbutikker, som sælger varer til danskerne. Skatte- og momsindtægterne er med til at finansiere vores fælles velfærdssamfund," siger skatteminister Jeppe Bruus i en pressemeddelelse.

"Derfor glæder det mig, at Skattestyrelsens målrettede kontroller på området bliver mere effektive. Det er med til at sikre, at alle bidrager," fortsætter ministeren.

Siden 2018 har Skattestyrelsen gennemført mere end 1.700 kontroller af udenlandske netbutikker, som har ført til, at styrelsen har udsendt skatteregninger for skyldig moms til en værdi af knap 305 millioner kroner.

I samme periode er styrelsens kontroller blevet mere præcise. I 2023 har Skattestyrelsen således fundet manglende momsangivelse hos 91 procent af de kontrollerede netbutikker. Til sammenligning fandt styrelsen fejl i 57 procent af de kontrollerede netbutikker i 2018.

"I takt med at danskernes internethandel er vokset, er de fysiske grænser mellem Danmark og resten af verden blevet mindre. Det er positivt for både virksomhederne og forbrugerne. Det betyder samtidig, at der er behov for effektive ordninger på tværs af landegrænserne, så vi sikrer, at virksomhederne overholder de fælles spilleregler," siger skatteministeren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job