It-kæmpen Atos driver fortsat i uvished om eksistens: Potentiel køber trækker sig kort før målstregen

Køberne af det gældstyngede franske it-selskab Atos trak sig til sidst, selvom en aftale næsten var faldet på plads. Den franske stat står klar til at købe it-sikkerhedsforretningen.

Artikel top billede

Måske du har set bannerreklamerne fra den franske it-kæmpe Atos på de tyske stadions, når der lige nu spilles EM i fodbold.

Reklamerne kunne ligeså godt have haft et ‘Til Salg’-skilt påklistret.

Tilbage i februar droppede Atos at skaffe 5,5 milliarder kroner til sin fortsatte drift, og indgik derfor i en såkaldt refinansiering med sine kreditorer. Tidligere på måneden oplyste Atos så, at en aftale var indgået.

Men nu oplyser selskabet, at den plan er nu også er kuldsejlet, skriver det britiske techmedie the Register.

Et konsortium ledet af det franske it-selskab Onepoint samt Butler Industries og Econocom, trækker sig kort før målstregen, selvom Atos sådan set havde accepteret konsortiets plan for refinansiering.

"På trods af Atos-medarbejdernes enorme engagement og modstandsdygtigheden hos koncernens kunder fandt Onepoint, Butler Industries og Econocom-konsortiet, at betingelserne ikke var modne til at nå frem til en aftale, der kunne bane vejen for en varig løsning på den finansielle omstrukturering og implementering af One Atos-projektet,” oplyser Onepoint i en meddelelse.

Den franske stat står klar i kulissen

Atos med 105.000 ansatte er under meget stort økonomisk pres og tynget af meget stor gæld. Det skyldes, at selskabet kom alt for sent med på cloud-bølgen, som har ramt konsulentforretningen Tech Division særligt hårdt.

Den franske stat har dog tilbage i februar proklameret, at den står klar til at hjælpe, hvis andre muligheder forsvinder.

Særligt er staten interesseret i at købe big data- og it-sikkerhedsforretningerne, som så skal indlemmes i Airbus, som den franske stat ejer over 10 procent af. En handel til 700 millioner euro (5,2 milliarder kroner), som eftersigende går igennem inden sommerferien

Med konsortiet ledet af Onepoint ude af billede er der snart ikke flere muligheder tilbage. Dog har den tjekkiske milliardær Daniel Křetínský med sin kapitalfond EP Equity Investment group (EPEI) bekendtgjort, at de er interesseret i at overtage Atos.

Daniel Křetínský er dog ifølge mediet kun interesseret i at overtage majoriteten af aktierne. Et tilbud som Atos ikke synes helt overbevist om.

Atos har haft fem CEO’er på blot to et halvt år, mens selskabets markedsværdi er dykket fra 8,2 milliarder euro i 2020 til nu blot 438 millioner euro.

Det svarer til et fald på enorme 94,7 procent.

Atos har i Danmark hovedkvarter i Albertslund uden for København, hvor der huserer 70 medarbejdere.

(Opdateret 11.45: I en tidligere version fremgik det, at Onepoint ejer Sharepoint. Det er ikke korrekt.)

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S