It-kæmpen Atos driver fortsat i uvished om eksistens: Potentiel køber trækker sig kort før målstregen

Køberne af det gældstyngede franske it-selskab Atos trak sig til sidst, selvom en aftale næsten var faldet på plads. Den franske stat står klar til at købe it-sikkerhedsforretningen.

Artikel top billede

Måske du har set bannerreklamerne fra den franske it-kæmpe Atos på de tyske stadions, når der lige nu spilles EM i fodbold.

Reklamerne kunne ligeså godt have haft et ‘Til Salg’-skilt påklistret.

Tilbage i februar droppede Atos at skaffe 5,5 milliarder kroner til sin fortsatte drift, og indgik derfor i en såkaldt refinansiering med sine kreditorer. Tidligere på måneden oplyste Atos så, at en aftale var indgået.

Men nu oplyser selskabet, at den plan er nu også er kuldsejlet, skriver det britiske techmedie the Register.

Et konsortium ledet af det franske it-selskab Onepoint samt Butler Industries og Econocom, trækker sig kort før målstregen, selvom Atos sådan set havde accepteret konsortiets plan for refinansiering.

"På trods af Atos-medarbejdernes enorme engagement og modstandsdygtigheden hos koncernens kunder fandt Onepoint, Butler Industries og Econocom-konsortiet, at betingelserne ikke var modne til at nå frem til en aftale, der kunne bane vejen for en varig løsning på den finansielle omstrukturering og implementering af One Atos-projektet,” oplyser Onepoint i en meddelelse.

Den franske stat står klar i kulissen

Atos med 105.000 ansatte er under meget stort økonomisk pres og tynget af meget stor gæld. Det skyldes, at selskabet kom alt for sent med på cloud-bølgen, som har ramt konsulentforretningen Tech Division særligt hårdt.

Den franske stat har dog tilbage i februar proklameret, at den står klar til at hjælpe, hvis andre muligheder forsvinder.

Særligt er staten interesseret i at købe big data- og it-sikkerhedsforretningerne, som så skal indlemmes i Airbus, som den franske stat ejer over 10 procent af. En handel til 700 millioner euro (5,2 milliarder kroner), som eftersigende går igennem inden sommerferien

Med konsortiet ledet af Onepoint ude af billede er der snart ikke flere muligheder tilbage. Dog har den tjekkiske milliardær Daniel Křetínský med sin kapitalfond EP Equity Investment group (EPEI) bekendtgjort, at de er interesseret i at overtage Atos.

Daniel Křetínský er dog ifølge mediet kun interesseret i at overtage majoriteten af aktierne. Et tilbud som Atos ikke synes helt overbevist om.

Atos har haft fem CEO’er på blot to et halvt år, mens selskabets markedsværdi er dykket fra 8,2 milliarder euro i 2020 til nu blot 438 millioner euro.

Det svarer til et fald på enorme 94,7 procent.

Atos har i Danmark hovedkvarter i Albertslund uden for København, hvor der huserer 70 medarbejdere.

(Opdateret 11.45: I en tidligere version fremgik det, at Onepoint ejer Sharepoint. Det er ikke korrekt.)

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen