It-kæmpen Atos i dyb krise - kom for sent med på cloud-bølgen og tynges af kæmpegæld: Den franske regering lover fuld støtte

Den franske regering vil holde hånden under den kriseramte franske it-kæmpe Atos, hvis markedsværdi er faldet med næsten 95 procent på få år. Selskabet har haft fem CEO'er på under tre år. “Vi vil gøre alt i vores magt og ikke svigte Atos,” siger finansminister Bruno Le Maire.

Artikel top billede

Den franske regering vil gøre alt, hvad der i dens magt, for at holde hånden under den kriseramte franske it-kæmpe Atos.

Atos med 105.000 ansatte er under meget stor økonomisk pres og tynget af meget stor gæld.

Selskabet har netop opgivet at skaffe 5,5 milliarder kroner og meddelte mandag, at det i stedet sigter efter refinansiering og nye vilkår med dets kreditorer i forhold til eksisterende gæld.

Nu kommer der altså hjælp fra den franske regering.

“Vi vil ikke svigte Atos’ industrielle aktiviteter, der repræsenterer titusindvis af jobs,” siger den franske finansminister Bruno Le Maire til den franske avis Les Echos.

Atos er desuden i gang med at forhandle om et komplet frasalg af den tabsgivende it-konsulent-division Tech Foundation til tjekkiske Epei.

Selskabet forhandler også et frasalg af sin big data- og it-sikkerhedsforretning med Airbus SE.

Det vides endnu ikke, om forhandlingerne munder ud i et salg.

Til avisen siger Bruno Le Maire, at den franske regering er i løbende kontakt med Atos’ ledelse og at regeringen følger krisen tæt.

“Den franske regering vil gøre alt i dens magt for at bevare Atos’ strategiske aktiviteter,” siger han til avisen.

Ifølge Bloomberg står Atos over for alvorlige finansielle udfordringer, i det to af selskabets meget store gældsposter forfalder i 2025.

Det drejer sig om en gældspost på 2,4 milliarder euro samt obligationer for 1,25 milliarder euro.

Atos var meget sent ude i forhold til at begynde omstillingen mod cloud og har længe kæmpet for at komme på omgangshøjde med konkurrenterne, der næsten alle er langt foran på området.

Selskabets markedsværdi er styrtdykket i de senere år, hvor selskabet har skiftet CEO’er ud løbende.

Atos har således haft hele fem CEO’er på blot to et halvt år, mens selskabets markedsværdi er dykket fra 8,2 milliarder euro i 2020 til nu blot 438 millioner euro.

Det svarer til et fald på enorme 94,7 procent.

Atos har i Danmark hovedkvarter i Albertslund uden for København.

Selskabet beskæftiger ifølge seneste offentlige regnskab (for 2022) 70 medarbejdere i Danmark, hvor det gennem en lang årrække løbende har indkasseret million-underskud år efter år. I 2022 lød underskuddet på 33,6 millioner kroner.

Atos omsætter i Danmark for et par hundrede millioner kroner om året. Både omsætning og antal medarbejdere er faldet støt over de senere år.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura