Fellowmind Danmark oplever kraftig vækst: Strategisk satsning bærer frugt

Strategien virker og administrerende direktør i Fellowmind Max Sejbæk kan godt forestille sig yderligere vækstbidrag fra sammenlægninger med andre it-virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Fellowmind PR)

Det går godt for Fellowmind Danmark.

Det fremgår af selskabets seneste årsregnskab, der viser en markant fremgang.

Fellowmind Danmark, der er landets mest prisvindende Microsoft-partner, noterer en nettoomsætningen, der er steget med 35 procent fra 514 millioner kroner i 2022 til 691 millioner kroner i 2023.

Samtidig er resultatet af den primære drift (EBITDA) fordoblet fra 15,7 millioner kroner til 30,8 millioner kroner.

Strategien virker

Administrerende direktør Max Sejbæk peger på virksomhedens connected company-strategi som en af hovedårsagerne til væksten.

"Vores connected company-tilgang, hvor vi leverer både dybt og bredt på Microsoft-platformen, samt vores internationalisering ræsonnerer godt i markedet og er de vigtigste årsager til, at vores omsætning er gået kraftigt frem det seneste år," siger han i en pressemeddelelse.

En del af væksten skyldes også fusionen med it-virksomheden Cescom, som har styrket Fellowmind inden for cloud, it-sikkerhed og managed services.

Det har bidraget til en organisk vækst på 15 procentpoint, mens resten kan tilskrives fusionen.

Samtidig lyder det fra Max Sejbæk, at man godt kan forestille sig yderligere vækstbidrag fra sammenlægninger med andre it-virksomheder.

I hvert fald har han noteret sig en stor interesse fra andre Microsoft-partnere i Danmark for at blive en del af Fellowmind, lyder det.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS