Fellowmind Danmark oplever kraftig vækst: Strategisk satsning bærer frugt

Strategien virker og administrerende direktør i Fellowmind Max Sejbæk kan godt forestille sig yderligere vækstbidrag fra sammenlægninger med andre it-virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Fellowmind PR)

Det går godt for Fellowmind Danmark.

Det fremgår af selskabets seneste årsregnskab, der viser en markant fremgang.

Fellowmind Danmark, der er landets mest prisvindende Microsoft-partner, noterer en nettoomsætningen, der er steget med 35 procent fra 514 millioner kroner i 2022 til 691 millioner kroner i 2023.

Samtidig er resultatet af den primære drift (EBITDA) fordoblet fra 15,7 millioner kroner til 30,8 millioner kroner.

Strategien virker

Administrerende direktør Max Sejbæk peger på virksomhedens connected company-strategi som en af hovedårsagerne til væksten.

"Vores connected company-tilgang, hvor vi leverer både dybt og bredt på Microsoft-platformen, samt vores internationalisering ræsonnerer godt i markedet og er de vigtigste årsager til, at vores omsætning er gået kraftigt frem det seneste år," siger han i en pressemeddelelse.

En del af væksten skyldes også fusionen med it-virksomheden Cescom, som har styrket Fellowmind inden for cloud, it-sikkerhed og managed services.

Det har bidraget til en organisk vækst på 15 procentpoint, mens resten kan tilskrives fusionen.

Samtidig lyder det fra Max Sejbæk, at man godt kan forestille sig yderligere vækstbidrag fra sammenlægninger med andre it-virksomheder.

I hvert fald har han noteret sig en stor interesse fra andre Microsoft-partnere i Danmark for at blive en del af Fellowmind, lyder det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect