Fellowmind Danmark oplever kraftig vækst: Strategisk satsning bærer frugt

Strategien virker og administrerende direktør i Fellowmind Max Sejbæk kan godt forestille sig yderligere vækstbidrag fra sammenlægninger med andre it-virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Fellowmind PR)

Det går godt for Fellowmind Danmark.

Det fremgår af selskabets seneste årsregnskab, der viser en markant fremgang.

Fellowmind Danmark, der er landets mest prisvindende Microsoft-partner, noterer en nettoomsætningen, der er steget med 35 procent fra 514 millioner kroner i 2022 til 691 millioner kroner i 2023.

Samtidig er resultatet af den primære drift (EBITDA) fordoblet fra 15,7 millioner kroner til 30,8 millioner kroner.

Strategien virker

Administrerende direktør Max Sejbæk peger på virksomhedens connected company-strategi som en af hovedårsagerne til væksten.

"Vores connected company-tilgang, hvor vi leverer både dybt og bredt på Microsoft-platformen, samt vores internationalisering ræsonnerer godt i markedet og er de vigtigste årsager til, at vores omsætning er gået kraftigt frem det seneste år," siger han i en pressemeddelelse.

En del af væksten skyldes også fusionen med it-virksomheden Cescom, som har styrket Fellowmind inden for cloud, it-sikkerhed og managed services.

Det har bidraget til en organisk vækst på 15 procentpoint, mens resten kan tilskrives fusionen.

Samtidig lyder det fra Max Sejbæk, at man godt kan forestille sig yderligere vækstbidrag fra sammenlægninger med andre it-virksomheder.

I hvert fald har han noteret sig en stor interesse fra andre Microsoft-partnere i Danmark for at blive en del af Fellowmind, lyder det.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS