Dansk kvantefirma henter 75 millioner kroner i frisk kapital

Blot to år efter sin stiftelse lander det danske kvantefirma Kvantify en investering på 75 millioner kroner. Investeringen bidrager ikke alene med kapital, men også med strategiske samarbejder, lyder det fra stifter Hans Henrik Knudsen.

Artikel top billede

det bidrager også med de ressourcer og strategiske samarbejder, der nødvendige for at accelerere vores udvikling og vækst,” siger Hans Henrik Knudsen i en pressemeddelelse. (Foto: Kvantify/PR)

Den danske iværksættervirksomhed Kvantify, der udvikler løsninger baseret på kvanteteknologi, har landet en investering på 10 millioner euro eller godt over 75 millioner kroner det.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Det er venturekapitalfonden Dreamcraft, Lundbeckfonden Biocapital, investeringsvirksomheden 2degrees og Danmarks Eksport- og Investeringsfond EIFO, der har deltaget i investeringsrunden.

Administrerende direktør for Kvantify, Hans Henrik Knudsen, kalder investeringen for en milepæl for selskabet, og i selskabet glæder sig man ikke alene over kapitaltilførelsens størrelse, men også over at investorerne tilbyder et strategisk match.

“Det er ikke ena alene validering af vores vision om af udnytte kvantecomputere til revolutionere biovidenskabsindustrien, men det bidrager også med de ressourcer og strategiske samarbejder, der nødvendige for at accelerere vores udvikling og vækst,” siger han ifølge en pressemeddelelse.

Satser på life-science-sektoren

Kvantify satser i første omgang på at udvikle løsninger til life-science-sektoren, og ifølge Børsen er selskabets første produkt Koffee en løsning, der kan beregne, hvor længe medicin sidder fast på molekyler kroppen.

Christian Winter, der er i teamet tech og industri hos EIFO, oplyser til Børsen, at den danske fond har en strategi om at investere i kvantenkologi

“Kvantecomputere er i stand til at lave særdeles avancerede beregninger. Du har altså mulighed for at løse særdeles komplicerede problemstillinger på kort tid,” siger Christian Winther til avisen.

Kvantify blev stiftet for to år siden af de tre tidligere studiekammerater Nikolaj Zinner, Allan Grønland og Hans Henrik Knudsen.

Selskabet kom ud af det seneste regnskab med underskud på 11 millioner kroner.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S