Hackerangreb på OpenAI: Selskabets designs af AI-teknologi stjålet

OpenAI valgte ikke at dele med hverken myndigheder eller offentligheden, at selskabet sidste år blev ramt af et hackerangreb, hvor hackeren fik adgang til vigtige detaljer om selskabets design af AI-teknologier.

Artikel top billede

(Foto: Zac Wolff/Unsplash)

I begyndelsen af 2023 lykkedes det en hacker at få adgang til OpenAI's interne kommunikationssystemer. Her kunne hackeren tilgå detaljer på et internt online forum, hvor de ansatte drøftede de nyeste teknologier hos OpenAI.

Herfra formåede hackeren at stjæle vigtige oplysninger om designet af selskabets AI-teknologier.

Det lykkedes dog ikke hackeren at få adgang til systemerne, hvor selskabet bygger og har sin kunstige intelligens.

Det fortæller to personer, der er bekendt med sagen, til New York Times.

Informerede hverken offentlighed eller politimyndigheder

Ledelsen hos OpenAI orienterede både selskabets bestyrelse samt alle selskabets medarbejderne om sikkerhedsbruddet ved et møde i april sidste år.

Dog valgte ledelsen ikke at offentliggøre nyheden, da ingen informationer om kunder eller samarbejdspartnere var blevet stjålet.

Desuden anså ledelsen ikke hændelsen for at være en trussel mod den nationale sikkerhed, idet de vurderede, at hackeren, der stod bag angrebet, var en privatperson uden kendte bånd til fremmede regeringer.

Selskabet, der står bag den populære ChatGPT-chatbot, informerede heller ikke FBI om bruddet.

Frygter fremmede magters AI-brug til påvirkningskampagner

I maj meddelte OpenAI, at selskabet havde været nødsaget til at suspendere en række konti, som var involveret i fem forskellige skjulte påvirkningskampagner, som selskabets AI blev brugt til at udføre.

Grupperne, som stod bag disse kampagner, kommer fra Rusland, Israel, Iran og Kina og havde blandt andet til formål at misinformere om Ukraine eller at anklage amerikanske universitetsstuderende, der protesterer mod Israels krig i Gaza, for at være antisemitiske.

Samtidig har Biden-administrationen indikeret, at den vil indføre nye regler for at beskytte USA's AI-teknologi mod trusler fra blandt andet Kina og Rusland.

Dette sker på baggrund af foreløbige planer om at indføre beskyttelsesforanstaltninger for de mest avancerede AI-modeller, herunder ChatGPT.

I maj forpligtede 16 virksomheder, der udvikler AI, sig ved et globalt møde til at udvikle teknologien sikkert på et tidspunkt, hvor reguleringsmyndighederne kæmper for at følge med i den hurtige innovation og de opståede risici.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job