Streaming: Time Bandits vender tilbage

Tidsrejsende dværge, der stjæler sig gennem menneskehedens historie. Det var en stor succes for 43 år siden – og nu håber Apple TV+ at kunne genskabe magien.

Artikel top billede

Tidsrejsende dværge, der stjæler sig gennem menneskehedens historie. Det var en stor succes for 43 år – og nu håber Apple TV+ at kunne genskabe magien.

Terry Gilliams legendariske Time Bandits fra 1981 er blevet lidt af en kultklassiker – og nu får historien et nyt twist, når tidsbanditterne får deres egen serie på Apple TV+.

Listen af reboots i Hollywood er efterhånden uendeligt lang, men Time Bandits var alligevel et overraskende bud på en ny serie.

Den oprindelige film var spækket med store navne – som Sean Connery, netop afdøde Shelly Duvall og Ian Holm og det meste af Monty Python – i historien om drengen Kevin, der lidt tilfældigt bliver medlem af en bande af dværge, der rejser i tiden for at stjæle historiske skatte.

Undervejs møder de historiske figurer som John Cleeses version af Robin Hood, Sean Connery som kong Agamemnon og Ian Holm som Napoleon udover selvfølgelig de tyvagtige dværges chef, The Supreme Being.

De nye Time Bandits har måske nok Friends-stjernen Lisa Kudrow som det største navn blandt skuespillerne – men til gengæld er det de to newzealandske venner og komikere Taika Waititi og Jemaine Clement, der står bag serien.

Taika Waititi har stået bag filmsucceser som Thor: Ragnarok og Jojo Rabbit og vil uden tvivl kunne bidrage med sin egen sære stil til et univers, som i sin oprindelige version var fyldt med sære typer.

Både Waititi og Clement kommer også selv til at optræde foran kameraet, hvilket ikke kommer som en stor overraskelse. De to stod tidligere bag filmen What We Do in the Shadows, som Clement senere har udviklet til serien af samme navn.

Lisa Kudrow har indtil nu ikke kunnet matche den globale succes, som hun nød glæde af som en del af Friends, men med Waititi og Clemens i ryggen får hun uden tvivl mulighed for at udnytte sit komiske talent igen.

Til gengæld er der – at dømme den første trailer, som du kan se her – desværre ikke så mange dværge i 2024-versionen af Time Bandits. Men mindre kan måske også gøre det.

Den første sæson af Time Bandits består af 10 afsnit, og det første lander på Apple TV+ allerede 24. juli.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S