Google-ejer opgiver købet af CRM-giganten HubSpot

Forhandlingerne om et opkøb mellem Google-ejeren Alphabet og CRM-giganten HubSpot er stødt på grund og droppet.

Artikel top billede

(Foto: Pawel Czerwinski)

Det har længe stået i kortene at Googles moderselskab Alphabet var på vej til at træde ind på CRM-markedet, hvor selskabet havde udset sig HubSpot som det rette opkøbsemne.

Men nu lader det til, at forhandlingerne er forlist og opkøbsplanerne er droppet igen, inden partnerne overhovedet var nået til due diligence-fasen, skriver Bloomberg.

Rygterne om en mulig overtagelse af CRM-leverandøren HubSpot har stået på siden april.

Ifølge kilder tæt på sagen lykkedes det ikke for Alphabet og HubSpot at blive enige om de nødvendige detaljer efter indledende undersøgelser.

Den præcise årsag til sammenbruddet i forhandlingerne er endnu ikke offentliggjort.

Har været interesseret i længere tid

Alphabets interesse for at erhverve HubSpot startede tidligere på året og skyldes især HubSpots stærke position inden for SMV-segmentet.

En overtagelse ville have gjort det muligt for teknologigiganten at konkurrere med andre store CRM-leverandører som Microsoft, Oracle og Salesforce.

HubSpot er desuden kendt for sine automatiseringsværktøjer til markedsføring og reklamekampagner samt distribution af indhold til disse formål.

Ikke sikkert, at handlen var gået igennem

Selv hvis forhandlingerne mellem de to selskaber var gået godt, og man var blevet enige om et opkøb, så er det slet ikke sikkert, at handlen ville være gået igennem.

Et sådant opkøb ville nemlig hurtigt have tiltrukket sig både de amerikanske og europæiske konkurrencemyndigheders opmærksomhed.

Disse myndigheder er sat i verden for at forhindre monopoler, og man har på det seneste set, hvordan tilsynet med opkøb i tech-sektoren er blevet betydeligt skærpet.

For eksempel opgav Amazon for nylig sit opkøb af robotstøvsugerfirmaet iRobot, mens Microsoft oplevede store vanskeligheder med at gennemføre opkøbet af Activision Blizzard, og Nvidia måtte helt opgive et køb af Arm.

Hvis Alphabet havde gennemført købet af HubSpot, ville det have været tech-gigantens største teknologiopkøb nogensinde - endnu større end købet af Motorola Mobility for 12,5 milliarder dollar (cirka 86 milliarder kroner) i 2011.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS