Google-ejer opgiver købet af CRM-giganten HubSpot

Forhandlingerne om et opkøb mellem Google-ejeren Alphabet og CRM-giganten HubSpot er stødt på grund og droppet.

Artikel top billede

(Foto: Pawel Czerwinski)

Det har længe stået i kortene at Googles moderselskab Alphabet var på vej til at træde ind på CRM-markedet, hvor selskabet havde udset sig HubSpot som det rette opkøbsemne.

Men nu lader det til, at forhandlingerne er forlist og opkøbsplanerne er droppet igen, inden partnerne overhovedet var nået til due diligence-fasen, skriver Bloomberg.

Rygterne om en mulig overtagelse af CRM-leverandøren HubSpot har stået på siden april.

Ifølge kilder tæt på sagen lykkedes det ikke for Alphabet og HubSpot at blive enige om de nødvendige detaljer efter indledende undersøgelser.

Den præcise årsag til sammenbruddet i forhandlingerne er endnu ikke offentliggjort.

Har været interesseret i længere tid

Alphabets interesse for at erhverve HubSpot startede tidligere på året og skyldes især HubSpots stærke position inden for SMV-segmentet.

En overtagelse ville have gjort det muligt for teknologigiganten at konkurrere med andre store CRM-leverandører som Microsoft, Oracle og Salesforce.

HubSpot er desuden kendt for sine automatiseringsværktøjer til markedsføring og reklamekampagner samt distribution af indhold til disse formål.

Ikke sikkert, at handlen var gået igennem

Selv hvis forhandlingerne mellem de to selskaber var gået godt, og man var blevet enige om et opkøb, så er det slet ikke sikkert, at handlen ville være gået igennem.

Et sådant opkøb ville nemlig hurtigt have tiltrukket sig både de amerikanske og europæiske konkurrencemyndigheders opmærksomhed.

Disse myndigheder er sat i verden for at forhindre monopoler, og man har på det seneste set, hvordan tilsynet med opkøb i tech-sektoren er blevet betydeligt skærpet.

For eksempel opgav Amazon for nylig sit opkøb af robotstøvsugerfirmaet iRobot, mens Microsoft oplevede store vanskeligheder med at gennemføre opkøbet af Activision Blizzard, og Nvidia måtte helt opgive et køb af Arm.

Hvis Alphabet havde gennemført købet af HubSpot, ville det have været tech-gigantens største teknologiopkøb nogensinde - endnu større end købet af Motorola Mobility for 12,5 milliarder dollar (cirka 86 milliarder kroner) i 2011.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job