Oracle betaler 800 millioner kroner for at afslutte retssag om videresalg af personlige oplysninger

Techgiganten må slippe en sum penge for at indgå forlig i sagen.

Artikel top billede

(Foto: Oracle/PR)

Den amerikanske softwarekæmpe Oracle, som er kendt for at levere cloudinfrastruktur og ERP, har indgået et forlig i et massesøgsmål, hvor selskabet er anklaget for at krænke folks privatlivsrettigheder og sælge personlige oplysninger til tredjeparter.

Det kommer til at koste selskabet 115 millioner dollar – eller lige i underkanten af 800 millioner kroner at afslutte sagen, skriver Reuters.

Oracle har leveret forligsforslaget til San Franciscos føderale domstol og kræver en dommers godkendelse.

Søgsmålet hævder, at Oracle har oprettet "digitale dossierer" på borgere og derved brudt Californiens lovgivning om privacy.

Disse dossierer skulle have indeholdt en masse informationer om folks online adfærd, som senere blev solgt til tredjeparter, som kunne bruge oplysningerne til formål inden for annoncering.

Ifølge Oracles advokater var proceduren ikke i strid med loven, og virksomhedens nu tilslutning til et forlig skal ikke betragtes som en erkendelse af skyld, skriver Computer Sweden.

Som en del af forliget har Oracle indvilliget i ikke at indsamle brugergenereret information fra andre steder end på Oracles egne websteder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S