Lanceringen af Apples nye AI-funktioner bliver forsinkede - skal have mere tid til at rette fejl

Apple har brug for lidt mere forberedelsestid, og derfor blive selskabets store AI-opgradering udskudt til senere på efteråret.

Artikel top billede

Det var meningen, at Apples helt nye kunstige intelligens-funktioner – også kaldet Apple Intelligence – skulle lanceres i september samtidig med de kommende opdateringer til selskabets styresystemer til iPhone og iPad.

Men nu kan det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg fortælle, at Apple Intelligence først forventes at blive udrullet i løbet af oktober.

Det skyldes, at Apple har brug for mere tid til at fejlrette, men ifølge mediet vil løsningerne allerede i løbet af den kommende måned blive gjort tilgængelige for app-udviklerne som en del af betaudgaverne af iOS 18.1 og iPadOS 18.1.

Forsinkelserne kan også få den konsekvens, at den næste generation af Apples iPhones muligvis heller ikke vil få adgang til funktionerne på lanceringsdagen.

Apple Intelligence vil også blive rullet ud til Mac-computere, men her har Apple blot sagt, at det vil ske i løbet af 2024.

Uvished for brugere i EU

Forsinkelserne lader dog ikke til at få konsekvenser for brugere i Europa, hvor Apple tidligere på sommeren meddelte, at funktionerne ikke vil blive udrullet, fordi de kan komme i konflikt med EU’s tech-regulering, Digital Markets Act.

“Vi er specifikt bekymrede for, at interoperabilitetskravene i DMA kan tvinge os til at kompromittere integriteten af vores produkter på måder, der bringer brugernes privatliv og datasikkerhed i fare. Vi er forpligtet til at samarbejde med Europa-Kommissionen i et forsøg på at finde en løsning, der gør det muligt for os at levere disse funktioner til vores EU-kunder uden at gå på kompromis med deres sikkerhed,” lød det fra Apple.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S