Lanceringen af Apples nye AI-funktioner bliver forsinkede - skal have mere tid til at rette fejl

Apple har brug for lidt mere forberedelsestid, og derfor blive selskabets store AI-opgradering udskudt til senere på efteråret.

Artikel top billede

Det var meningen, at Apples helt nye kunstige intelligens-funktioner – også kaldet Apple Intelligence – skulle lanceres i september samtidig med de kommende opdateringer til selskabets styresystemer til iPhone og iPad.

Men nu kan det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg fortælle, at Apple Intelligence først forventes at blive udrullet i løbet af oktober.

Det skyldes, at Apple har brug for mere tid til at fejlrette, men ifølge mediet vil løsningerne allerede i løbet af den kommende måned blive gjort tilgængelige for app-udviklerne som en del af betaudgaverne af iOS 18.1 og iPadOS 18.1.

Forsinkelserne kan også få den konsekvens, at den næste generation af Apples iPhones muligvis heller ikke vil få adgang til funktionerne på lanceringsdagen.

Apple Intelligence vil også blive rullet ud til Mac-computere, men her har Apple blot sagt, at det vil ske i løbet af 2024.

Uvished for brugere i EU

Forsinkelserne lader dog ikke til at få konsekvenser for brugere i Europa, hvor Apple tidligere på sommeren meddelte, at funktionerne ikke vil blive udrullet, fordi de kan komme i konflikt med EU’s tech-regulering, Digital Markets Act.

“Vi er specifikt bekymrede for, at interoperabilitetskravene i DMA kan tvinge os til at kompromittere integriteten af vores produkter på måder, der bringer brugernes privatliv og datasikkerhed i fare. Vi er forpligtet til at samarbejde med Europa-Kommissionen i et forsøg på at finde en løsning, der gør det muligt for os at levere disse funktioner til vores EU-kunder uden at gå på kompromis med deres sikkerhed,” lød det fra Apple.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen