Meta fortsætter med at skovle penge ind – og de skal investeres i AI

Facebooks moderselskab Meta fortsætter på at skovle penge ind og en stor del af dem bliver investeret i kunstig intelligens. Hellere løbet risikere at investere for tidligt end vente og gøre det for sent, lyder ræssonementet fra topchef Mark Zuckerberg.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Det kan stadig være usædvanlig god forretning at sælge målrettede annoncer på internettet.

Det fremgår af Facebooks moderselskab, Metas, seneste kvartalsregnskab, der blev offentliggjort sent onsdag aften.

Regnskabet viser, at Meta i løbet af de seneste tre måneder omsatte for 39 milliarder dollar (cirka 269 milliarder kroner), hvilket er en vækst på 22 procent. Overskuddet i det seneste kvartal landede på 13,5 milliarder dollar (cirka 93 milliarder kroner).

Og hvad skal man dog bruge så mange penge på, vil nogen måske tænke. For Facebookstifter Mark Zuckerberg er svaret på det spørgsmål ikke svært: Kunstig intelligens.

Selskabets udgiftsniveau forventes således at stige markant i de kommende år. Eksempelvis forventes Metas kapitaludgifter i 2024 at lande på mellem 35 og 40 milliarder dollar, og analytiker hos JP Morgan, Doug Anmuth, vurderede for nylig ifølge erhvervsmediet Quartz, at udgifterne i 2025 vil kunne ramme 50 milliarder dollar.

Store AI-investeringer

Meta investerer blandt andet milliarder i AI-chips og anden hardware fra chipproducenten Nvidia, og ifølge Mark Zuckerberg er de massive investeringer nødvendige.

“Det er svært at forudsige, hvordan dette område vil udvikle sig, når vi ser flere generationer ud i fremtiden. På nuværende tidspunkt vil jeg derfor hellere være på forkant og risikere at opbygge kapacitet allerede før, den er nødvendig, end at risikere at gøre det, når det er for sent,” sagde Metas topchef og stifter på et telefonmøde med børsanalytikere umiddelbart efter regnskabet var blevet offentliggjort.

Meta offentliggjorde i den forbindelse også, at selskabet i øjeblikket forbereder at begynde træningen af den næste generation af selskabets store sprogmodel, Llama 4, der forventes at blive frigivet til næste år. Til den tid forventer Mark Zuckerberg, at det bliver den mest avancerede i branchen.

Samtidig vurderer Mark Zuckerberg, at Metas AI-assistent Meta AI har kurs mod at blive den mest brugte kunstige intelligens-assistent i verden.

Metas regnskab overgik akiteanalytikernes forventninger, og selskabets aktiekurs steg efter regnskabet blev offentliggjort med knap 7 procent på eftermarkedet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S