Mercedes’ nye generation af selvkørende biler får det grønne lys: Kan slippes løs på vejene

Mercedes bliver den første globale bilproducent, der får tilladelse til at slippe Level 4 selvkørende biler ud på vejene.

Artikel top billede

(Foto: Mercedes PR)

Mercedes runder en ny milepæl, hvad angår selvkørende biler. Efter at have opereret med såkaldt ’eyes-off, hands-off’ Level 3 selvkørende biler i udvalgte markeder og områder, er selskabet ny klar til at tage et afgørende skridt mod regulært selvkørende biler.

Godt et er efter at selskabet indhentede tilladelse til at slipper ’Level 3’ selvkørende biler på Beijings gader, har selskabet nu opnået tilladelse til at slipper Level 4 af teknologien løs.

Mercedes er første og eneste globale bilproducent, som har fået den udmærkelse, skriver branche-mediet CNEVpost.

Hvor Level 3 selvkørende egenskaber som både sikkerhedsmæssigt og juridisk giver føreren mulighed for at slippe rattet og se bort fra vejen for en stund, løfter skiftet til Level 4 egenskaber de selvkørende muligheder markant.

Med den nye teknologi er bilen i stand til at at køre autonomt i de fleste scenarier uden at føreren behøver at gøre noget, oplyser Mercedes.

Selskabets biler er i stand til at navigere på travle, urbane veje, selv at køre ind og ud af p-pladser, foretage u-vendinger, håndtere rundkørsler samt baneskift på motorveje og navigering igennem betalingsanlæg, forsikrer Mercedes.

I ekstreme tilfælde, hvor bilen ikke længere kan navigere i trafikken, vil bilen selv finde den sikreste måde at finde et forsvarligt sted at holde ind til siden, lyder det.

Mercedes nuværende Level 3 systemer triller allerede omkring i udvalgte modeller, såsom S-klassen og Mercedes EQS.

Funktionen er dog indtil videre forbeholdt afgrænsede og udvalgte strækninger i enkelte lande og kan kun anvendes ved lavere hastigheder.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job