Mercedes’ nye generation af selvkørende biler får det grønne lys: Kan slippes løs på vejene

Mercedes bliver den første globale bilproducent, der får tilladelse til at slippe Level 4 selvkørende biler ud på vejene.

Artikel top billede

(Foto: Mercedes PR)

Mercedes runder en ny milepæl, hvad angår selvkørende biler. Efter at have opereret med såkaldt ’eyes-off, hands-off’ Level 3 selvkørende biler i udvalgte markeder og områder, er selskabet ny klar til at tage et afgørende skridt mod regulært selvkørende biler.

Godt et er efter at selskabet indhentede tilladelse til at slipper ’Level 3’ selvkørende biler på Beijings gader, har selskabet nu opnået tilladelse til at slipper Level 4 af teknologien løs.

Mercedes er første og eneste globale bilproducent, som har fået den udmærkelse, skriver branche-mediet CNEVpost.

Hvor Level 3 selvkørende egenskaber som både sikkerhedsmæssigt og juridisk giver føreren mulighed for at slippe rattet og se bort fra vejen for en stund, løfter skiftet til Level 4 egenskaber de selvkørende muligheder markant.

Med den nye teknologi er bilen i stand til at at køre autonomt i de fleste scenarier uden at føreren behøver at gøre noget, oplyser Mercedes.

Selskabets biler er i stand til at navigere på travle, urbane veje, selv at køre ind og ud af p-pladser, foretage u-vendinger, håndtere rundkørsler samt baneskift på motorveje og navigering igennem betalingsanlæg, forsikrer Mercedes.

I ekstreme tilfælde, hvor bilen ikke længere kan navigere i trafikken, vil bilen selv finde den sikreste måde at finde et forsvarligt sted at holde ind til siden, lyder det.

Mercedes nuværende Level 3 systemer triller allerede omkring i udvalgte modeller, såsom S-klassen og Mercedes EQS.

Funktionen er dog indtil videre forbeholdt afgrænsede og udvalgte strækninger i enkelte lande og kan kun anvendes ved lavere hastigheder.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S