Mercedes’ nye generation af selvkørende biler får det grønne lys: Kan slippes løs på vejene

Mercedes bliver den første globale bilproducent, der får tilladelse til at slippe Level 4 selvkørende biler ud på vejene.

Artikel top billede

(Foto: Mercedes PR)

Mercedes runder en ny milepæl, hvad angår selvkørende biler. Efter at have opereret med såkaldt ’eyes-off, hands-off’ Level 3 selvkørende biler i udvalgte markeder og områder, er selskabet ny klar til at tage et afgørende skridt mod regulært selvkørende biler.

Godt et er efter at selskabet indhentede tilladelse til at slipper ’Level 3’ selvkørende biler på Beijings gader, har selskabet nu opnået tilladelse til at slipper Level 4 af teknologien løs.

Mercedes er første og eneste globale bilproducent, som har fået den udmærkelse, skriver branche-mediet CNEVpost.

Hvor Level 3 selvkørende egenskaber som både sikkerhedsmæssigt og juridisk giver føreren mulighed for at slippe rattet og se bort fra vejen for en stund, løfter skiftet til Level 4 egenskaber de selvkørende muligheder markant.

Med den nye teknologi er bilen i stand til at at køre autonomt i de fleste scenarier uden at føreren behøver at gøre noget, oplyser Mercedes.

Selskabets biler er i stand til at navigere på travle, urbane veje, selv at køre ind og ud af p-pladser, foretage u-vendinger, håndtere rundkørsler samt baneskift på motorveje og navigering igennem betalingsanlæg, forsikrer Mercedes.

I ekstreme tilfælde, hvor bilen ikke længere kan navigere i trafikken, vil bilen selv finde den sikreste måde at finde et forsvarligt sted at holde ind til siden, lyder det.

Mercedes nuværende Level 3 systemer triller allerede omkring i udvalgte modeller, såsom S-klassen og Mercedes EQS.

Funktionen er dog indtil videre forbeholdt afgrænsede og udvalgte strækninger i enkelte lande og kan kun anvendes ved lavere hastigheder.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,