Tegneserie sætter fokus på et af de største danske genier

Nobelprisvinder, nøgledeltager i Manhattan-projektet og medstifter af CERN; den danske fysiker Niels Bohr satte store fodaftryk, og nu er historien om hans bedrifter blevet til en tegneserie.

Artikel top billede

Hestevogne og gasbelysning. Sådan så gaderne i København ud i 1885, da den senere verdenskendte fysiker Niels Bohr blev født i en dansk-jødisk familie.

Da han døde i 1962, havde hans opdagelser bragt Danmark og resten af verden ind i atomalderen.

I dag er hans gamle institut på Blegdamsvej i København centrum for forskningen i kvantecomputere, hvor Niels Bohr var en samlende figur for en hel generation af fysikere fra hele verden.

Den historie bliver nu fortalt på en noget anden måde end typisk – nemlig via en tegneserie af Niels Roland. ”Niels Bohr – Kvantespring i København” bringer os nemlig blandt andet tilbage til 1920erne og et blik ind i både Niels Bohrs liv, og de opdagelser han var involveret i.

Den prisvindende tegneserieskaber er blandt andet kendt for sin tidligere stribe Kloge Hoveder i Weekendavisen og værket ”Danmark besat” om besættelsestiden.

Han har også tegnet historier til Jumbobøgerne, men har dog særligt brugt sine kræfter på at formidle teknisk viden i tegnet form.

Det lykkes han også ganske overbevisende med i ”Niels Bohr – Kvantespring i København.”

Her får verdenskendte fysikere som Schrödinger (ja, ham med katten), Heisenberg og Einstein nyt liv via deres mange besøg på Østerbro, hvor der bliver diskuteret og udvekslet ideer.

Niels Bohrs grundlæggende forskning i kvantefysikken danner i dag grundlag for alt fra lasere over GPS og til computere, ligesom det naturligvis også er oplagt, at der lige nu forskes i kvantecomputere i Bohrs gamle bygning.

Tegneserien giver et spændende indblik i, hvordan den moderne fysik blev udviklet.

Men den er også fyldt med røverhistorier fra fysikkens verden – blandt andet om en berømt diskussion Bohr og Einstein havde midt i en københavnsk sporvogn.

Niels Roland formår med sin tegneserie at gøre læseren markant klogere på en underholdende og sjov måde, og så endda på et videnskabeligt ganske tungt område. Det er lidt af en bedrift.

Bemærkelsesværdige bedrifter kan man også roligt tilskrive Niels Bohr, der blandt andet i 1922 vandt Nobelprisen i fysik. Han flygtede i 1943 via Sverige til USA, hvor han var en del af Project Manhattan, der udviklede atombomben – og i 1954 var han medstifter af CERN i Schweiz, som er verdens største forsøgsanlæg for partikelfysik.

Og som det også fremgår i den nye tegneserie, så var Niels Bohrs tilgang til forskning på Blegdamsvej også banebrydende.

”Jeg tror, at det største resultat af det, vi udviklede i København i 1920erne og 30erne, er det kreative forskningsmiljø baseret på en uformel vidensdeling, som viste vejen for moderne videnskab, hvor grupper af forskere samarbejder om at løse problemerne – og hvor den særlige danske tilgang har vist sine fordele,” får fysikgeniet for eksempel lov at sige i ”Niels Bohr – Kvantespring i København”.

Titel: Niels Bohr – Kvantespring i København / Forfatter: Niels Roland

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect